Naše aktivity 2023/2024

"VESELÝ CHODNÍK"

V rámci Dňa Košíc sa naši budúci školáci vybrali 02.05.2024 do mesta na Hlavnú ulicu. Naša škôlka sa zapojila do kreslenia na chodník. Deti dostali od organizátorov kriedy a na určenom stanovišti pekne kreslili na tému: Moje mesto. Deťom sa darilo nakresliť pekné obrázky, ktoré sa okoloidúcim veľmi páčili. Osviežili sa dobrotami z ruksačika a v príjemnom slnečnom dni kreslili ďalej. Za odmenu si mohli na Hlavnej ulici pozrieť rozprávku O koze rohatej. Bolo že to zážitkov, veľkí prípravkári to porozprávali v škôlke mladším kamarátom.

"MAĽOVANÝ ŠKOLSKÝ DVOR"

Na jar, keď všetko kvitne, rastie a je krásne počasie, sa rozhodli tety zo škôlky vymaľovať detské hracie zostavy na školskom dvore. Všetko dostalo nový šat pod rukami šikovných žien. Sanitka, vláčik, domčeky, altánok, hasičské i policajné autá, lietadlá i všetky lavičky. Keď bolo všetko hotové, všetci sme sa veľmi tešili. Na pokosenej trávičke, hračky zasvietli ako nové. Deti sa budú cítiť príjemne, a to je naša odmena.

"MOJE MESTO"

Naše mesto Košice je veľmi krásne a pani učiteľky sa s deťmi porozprávali, ako ho poznajú. Pri prehliadke Košíc stretli vranu, podľa ktorej nás volajú vraňare. A tak si deti pozreli Urbanovu vežu, spievajúcu fontánu, Urbanov zvon, Štátne divadlo, Dóm Svätej Alžbety a iné. Naše deti veľa pamiatok poznali a aktívne sa zapájali. Prišli aj na železničnú stanicu, kde sa ako zvučka ozýva Na Košickej Turni. Deťom sa putovanie krásnymi Košicami veľmi páčilo.

"SÚŤAŽ V PREDNESE"

Pani učiteľka Ľubka zapojila našu škôlku do recitačnej súťaže na sídlisku Terasa. Naše budúce prváčky Julka a Sofinka sa starostlivo pripravili a 23.04.2024 sa s pani učiteľkou smelo vybrali na súťaž. Julka predniesla báseň o školákoch a Sofinka o medovníkovom domčeku. Naša škôlka mala úspech a Julka postupuje do vyššieho kola. Všetci jej držíme palce.

SLONÍK

10.4.2024 sme sa vybrali do bábkového divadla. Deti sa pomocou rozprávky ocitli v tajomnej Afrike. Hlavnou postavou bol zvedavý sloník. Svojich kamarátov sa stále niešo vypytoval, dotieral a bol veľmi otravný. Zvieratká pštros, hrošica, žirafa a pavián s ním stratili trpezlivosť a poslali ho za krokodílom, aby ho potrestal. Sloník cestou zažil neuveriteľné dobrodružstvá. Po stretnutí s krodílom ostal sloníkovi dlhý nos. Bol s ním spokojný, lebo sa vedel lepšie najesť a napiť. Zvieratká si navzájom prepáčili a naspäť sa skamarátili. Deťom sa bábkové divadlo veľmi páčilo a divadelný autobus ich bezpečne odviezol do škôlky.

NÁVŠTEVA KOSITU

Naše deti vedi, že na našu prírodu musíme dávať pozor. Obaly z cukríkov a fľašiek nepatria do jednej smetnej nádoby, ale všetko pekne roztriedime do nádob  nato určených. Aby sa o tom presvedčili 8. a 11.4.2024 sa naši budúci prváci vybrali do Kositu. Tam im tety a ujovia ukázali, ako triedia odpad nás všetkých. Ako sa to robí? Zvlášť obaly, zvlášť sklo, papier, plast dávali ujovia na svoje miesto veľkým žeriavom, na ktorý mohli sa ísť deti pozrieť. V envirocentre si to deti aj vyskúšali. Bol to veľmi zaujímavý deň, deti si aj povedali, že práca v Kosite je veľmi ťažká a potrebná.

MAREC - MESIAC KNIHY

Pani učiteľky čítajú našim deťom prekrásne rozprávky aj zaujímavé príbehy z knižiek. Tých máme veľa a aj ich často využívame. Z príbehu si vytvoríme rozhovor o postavách, deji, prostredí a pod. Bolo to tak aj teraz. Deti si s pani učiteľkami vytvorili z rozprávky scenár, kulisy aj kostými a začali nacvičovať divadielka, ktoré sme chceli zahrať rodičom. 20. - 21.03.2024 prichádzali rodičia a tešili sa na vystúpenie svojich detí. Deti z 1. triedy zahrali: "Ako išlo vajce na vandrovku" - o tom, ako vajce stretlo rôznych kamarátov a spoločne sa usadili v útulnej chalúpke. Deti z 2. triedy hrali rozprávku: "Domček, domček, kto v tebe býva?" Milá rozprávočka, kde v závere sa všetky zvieratká skamarátili a postavili medveďovi nový dom. V 3. triede: "Červená Čiapočka" bola v novom kabáte. Dievčatko bolo s vlkom kamarátka a spoločne hľadali stratenú čiapočku. Naši najmenší zo 4 triedy zahrali svojim rodičom: "Ťahal dedko repku." Po šikovne zahranej rozprávočke si zatancovali. 5 trieda sa prezentovala: "Medovníková chalúpka", kde deti veršovaným textom priblížili obsah klasickej rozprávky. 6. trieda hrala rozprávočku: "Stratený bocianik", kde malý bocianik hľadal svoju mamičku s pomocou svojich zvieracích kamarátov. Všetky divadelné vystúpenia boli veľmi pekné, pani učiteľky deti dobre pripravili a spoločne urobili pre rodičov nádherný zážitok.

NÁVŠTEVA ZŠ

Budúci prípravkári sa vybrali 23.02.2024 na návštevu  ZŠ Považská. Pri príchode ich rozdelili do dvoch tried, kde sa ich ujali p. učiteľky 1. ročníka. Naše deti ukázali, aké poznajú písmenká, delili slová, vedeli označiť prvé písmenko v slove. Pani učiteľka im prečítala rozprávku, z ktorej určovali slová a dej. Deti z 1. triedy im ukázali, ako vedia čítať z knihy. Onedlho budú zápisy do základných škôl a preto sme sa z tejto návštevy veľmi tešili.

RODNÁ VLASŤ - RODNÝ JAZYK

Pani učiteľky zo 6. triedy Irenka a Katka, spolu so svojimi deťmi, nám pripravili zaujímavú aktivitu o našej vlasti. Deti si v úvode zaspievali "Slovensko moje" nádhernú pieseň a Saška nám vysvetlila, že aký máme štátny znak, zástavu a zaspievali sme našu hymnu. Vysvetlila nám, že bývame v meste Košice a hlavné mesto je Bratislava. P. uč. Katka so Saškou nás previedli po krásnych miestach na Slovensku. Prešli sme Bratislavu, s prezidentským palácom a hradom. Zašli sme do Bojníc, kde je krásny zámok s tajomnou studňou. Deti zaspievali o zvieratkách, pretože v Bojniciach je veľká ZOO. Navštívili sme Vysoké Tatry, Štrbské pleso. Vyviezli sme sa lanovkou a uvideli zvieratká z našich hôr. Na záver nám deti zatancovali veselý tanček. Deti si budú pamätať, že naša krásna krajina sa volá Slovensko a má veľa kultúrnych a prírodných krás.

KARNEVAL

Nastal túžobne očakávaný deň. 20.02.2024 sa v detských šatniach objavili krásne postavičky z rozprávok, filmov aj z knižiek. Naša škôlka bola krásne vyzdobená a oslava masiek sa mohla začať. Baletky, batmani, kuchári, Elsy, piráti, šašovia a aj iní tancovali, hrali sa s balónmi, rozprávali o svojich maskách. Masky mali aj pani učiteľky a to sa deťom veľmi páčilo. Prišla aj teta fotografka, aby deti zachytila, aké sú krásne. Zrazu prišli tety kuchárky a doniesli deťom voňavé prekvapenie. Mňam! Šišky s lekvárom deťom veľmi chutili. Deň bol plný zábavy, až kým si prišli rodičia pre svoje ratolesti. O rok si túto krásnu aktivitu zopakujeme.

POZOR, BODKOVANÝ PES!

Máte doma psíka? Niektoré deti majú doma takého kamaráta, niektoré po ňom túžia. Divadlo Fí splnilo túžbu deťom. 29.01.2024 prišli ku nám s veselým predstavením. Bodkovaný pes Dunčo, bol najskôr malé šteniatko, ktoré nikoho neposlúchalo. Trhalo veci, všetko rozkúsalo, na každého štekalo. Jeho malý pán bol z toho nešťastný. Našiel si však kamarátku, s ktorou sa tiež nechceli hrať deti. Nakoniec sa všetko dobre skončilo. Dunčo začal poslúchať a kamarátstvo obidvoch detí bolo pevné. Deti sa z divadielka veľmi tešili.

ČÍTAME PRE RADOSŤ

Ministerstvo školstva spustilo projekt: "Čítame pre radosť". Do projektu sa zapojila aj naša materská škola. Za financie z projektu sme zakúpili knihy pre budúcich prvákov do 5. a 6. triedy. Vybrali sme zaujímavé tituly (napr. Abeceda - žiadna veda, Červený balík, Čím čarujú vrabce, Malí ľudia, veľké sny, Kde rastú peniaze, Čo robia pocity? a veľa iných). Pre knihy sme zakúpili nové skrinky, aby deti mali ku knihám voľný prístup. Zakúpené knihy sú veselé, ale aj poučné, venujú sa aktuálnym témam: medziľudské vzťahy, príroda, separovanie, kritické myslenie, finančná gramostnosť, zvieratká a iné. Deti si s radosťou prezreli nové knihy a spolu s p. učiteľkami si ich spoločne budú čítať a rozprávať sa.

"VIANOČNÉ BESIEDKY"

Na tento deň sa tešili nielen naše deti, ale aj ich rodičia. Už dlhší čas sa učili nové básničky, pesničky, tančeky, ktoré sú oslavou zimy a aj vianočných sviatkov. Pripravili si aj rôzne nápady na darčeky, ktoré si vyrábali deti aj s rodičmi na tvorivých dielňach. Poobede sa zjavili mamky aj ockovia, ale aj súrodenci a starí rodičia a pekne si posadali, aby videli vystupovať svojich maličkých škôlkárikov. Deti slávnostne vyobliekaní, krásne recitovali o vločkách, spievali aj s doprovodom klavíra, pesničky o zime. Niektoré deti si aj s radosťou zatancovali. Po vystúpení si sadli ku svojim blízkym a pracovali spoločne na pekných umeleckých výtvoroch. Tešili sme sa všetci z peknej akcie. Pani učiteľky, deti, rodičia. V ten deň sme boli ako jedna veľká rodina. 

"Rôzne podnebie na svete"

Dňa 12.12.2023 sa deti zišli v 1. triede, kde im pani učiteľky pripravili zaujímavú aktivitu o podnebí v rôznych kútoch našej zeme. Sprevádzala nás pani Zima a pani Leto. Rozprávali o rôznych podnebiach, ako sa tam žije a aké je tam počasie. Deti to veľmi zaujímalo a s radosťou si zaspievali pesničky, ktoré boli o počasí. Bolo to veľmi milé a poučné. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií.

"OD ONDREJA DO TROCH KRÁĽOV"

Heej dnes príde Mikuláš! Tešili sa deti od rána. Zverili sa jeden druhému, že si vyčistili čižmičky a ráno v nich našli prekvapeknie. Aj naša škôlka dňa 06.12.2023 pripravila pre deti krásne prekvapenie. Najskôr prišlo divadlo Babadlo a zahrali nám predstavenie na vianočnú tému: "Od Ondreja do troch kráľov". Deti už netrpezlivo čakali na Mikuláša a zrazu sa zjavil vo dverách. V zlatých šatách a vysokou palicou. Deti mu zaspievali, zarecitovali a ešte sa s ním aj odfotili. Doniesol aj krásne darčeky, moderné štetcové farbičky a veľkú omaľovávanku. Ešte aj upečený perníček. Bol to krásny Mikuláš!

"AKO SA MRÁZIK POMÝLIL"

Blížia sa najkrajšie sviatky roka a naše pani učiteľky sa rozhodli pre deti pripraviť divadelné predstavenie. Dňa 05.12.2023 sa deti nevedeli dočkať a netrpezlivo čakali na začiatok rozprávky. Pani Zima zašívala perinu, aby mohla sypať biely sniežik. Prišiel aj Mrázik, aby všetko bolo biele a zamrznuté. Ako áno, ako nie, omylom zamrazil aj pani Zimu. Aby sa deti mohli sánkovať, hľadali po celej krajine s pomocou holúbkov a iných zvieratiek strateného Mrázika. Nakoniec ho našli, pani Zima sa zobudila a rozsypala po krajine biely sneh. Ach, aká to bola krásna rozprávka! Na záver si všetky deti zaspievali a zatancovali.

PLANETÁRIUM: "O KRTKOVI"

Dnes 06.11.2023 bol veľmi zaujímavý deň. Prišiel ujo, ktorý nafúkol veľký stan, ktorý sa volá mobilné planetárium. A v ňom púšťal deťom zaujímavé rozprávky. A aby aj mamka s ockom videli svoje dieťatko, všetci sa odfotili pred rozprávkovým plátnom. Poslali aj list, v ktorom sú ich prosby na darčeky pod stromček.
 

Deň materských škôl - KINO : LABKOVA PATROLA

Dnes je sviatok všetkých materských škôl a my  sme rozmýšľali, čo urobí našim deťom najväčšiu radosť. Pôjdeme do kina! To majú všetky deti radi. Vybrali sme obľúbenú Labkovu patrolu a vybrali sme sa dňa 03.11.2023 do kina. Deti sa veľmi tešili, v obchodnom centre svietila krásna jesenná výzdoba. Po predstavení mali deti plno zážitkov a v škôlke ich čakal dobrý obed.

DIVADIELKO "TRI PRASIATKA"

Veľmi sme sa tešili  dňa 25.10.2023 na príchod rozprávky: "O troch prasiatkach". Všetci túto rozprávku poznáme z dávnych čias. Príbeh je o dvoch tvrdohlavých prasiatkach a ich múdreho  tretieho bračeka. Ten veľmi dobre vedel, aký domček má postaviť, aby ich zachránil pre zlým vlkom. Deťom žiarili očká a držali palce odvážnym prasiatkam.
 

Rôznorodosť prírody na kontinentoch

Milé deti, pripravte sa...štartujeme! Dňa 24.10.2023 sme sa s p. uč. Gabikou a p. uč. Ľubkou odviezli na všetky kontinenty našej krásnej Zeme. Prešli sme celú Európu až po Antarktídu, prehliadli sme aké je tam počasie, čo tam rastie, kvitne a dozrieva. Dozvedeli sme sa, aké kde šijú zvieratká a aké majú vlastnosti. Šťastne sme pristáli doma atešíme sa na nové aktivity.
 

BRANNÉ CVIČENIE - ŠPORTOVÉ HRY

Pani Jeseň sfarbila lístie do zlata, slniečko vykuklo pomedzi mraky a my sme sa rozhodli, že v lesnom prostredí si urobíme branné cvičenie. Všetky deti prišli s ruksačikmi s občerstvením, tí starší sa vybrali do blízkeho lesíka. Pani učiteľky im pripravili športové pomôcky a mohlo sa ísť. Deti skákali, behali, súťažili medzi sebou a veru sa aj riadne unavili. Z ruksačikov si vybrali dobroty a občerstvili sa. Tie mladšie deti súťažili v blízkosti škôlky, ale aj oni sa veľmi tešili zo športových súťaží. Bol to veľmi podarený branný deň. Budúci rok si to zopakujeme.

DEŇ VÝŽIVY - 16.10.2023

Každý vie, že zlatá pani jeseň nám ponúka svoje dobroty zo záhradiek. Sú to sladké jabĺčka, hrušky, slivky, ale aj hrozienka. Na stole je aj bohatá ponuka zeleniny - mrkvička, kalerábik, uhorka či paradajka. Naše  deti sa učia, čo je zdravé v našom stravovaní, aby neboli choré, aby pekne rástli, ale aj musia jesť veľa vitamínov. A tak na "Deň výživy" sa pani učiteľky rozhodli, že si s deťmi urobia zdravé šalátiky. Pani učiteľky nakrájali do jednej misky ovocie, do druhej zeleninku, aby každý mohol ochutnať. Deti sa veľmi tešili. Rozprávali, že aj doma im rodičia kupujú ovocie a zeleninu. Niektoré deti chodia aj do záhradiek a vidia, ako jabĺčko dozrieva na strome. Deťom veľmi chutilo, taký deň si naisto zopakujeme.

MESIAC ÚCTY K STARŠÍM - 04.10.2023

Pani učiteľky sa opýtali detí, koho ľúbia okrem svojich rodičov. Všetky deti s láskou rozprávali o svojich starých rodičoch. Ako chodia ku nim na prázdniny, kde idú s nimi na výlety alebo čo dobrého varil dedko, alebo aký koláčik upiekla babka. A tak sme sa v škôlke rozhodli pozvať na návštevu starých rodičov. Prišli za svojimi vnúčatami do tried. Boli úžasní, všetko veľmi chválili ale hlavne vystúpenie svojich vnúčatiek. Potom spolu tvorili jesenné ozdoby pri stoloch. Deti ešte dlho spomínali, ako ich v triede navštívili starí rodičia.

BIELA PASTELKA - 22.09.2023

Naša škôlka už dlhoročne je zapojená do projektu "Biela pastelka" v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých. Pani učiteľky sa rozprávali s deťmi o ochrane zdravého zraku, o životospráve, ale aj o tom, že niektorí ľudia majú choré očká  a tým je potrebné pomáhať. Do zbierky sa zapojili naši rodičia, zamestnanci školy, ale aj ľudia ktorých deti stretli na pobyte vonku. 
Všetkým ďakujeme!

Naše aktivity 2022/2023

POZOR, LETÍ DRAVÝ VTÁK! 

21.06.2023 sme sa všetci stretli na školskom dvore. Prišiel ku nám ujo s dravými vtákmi, o ktorých sa deti veľa učili.Také dravé vtáky deti videli len na obrázkoch. Ako prvé obdivovali deti sovičky.  Mali veľké okále a hlavku vedeli otáčať okolo celého tela. Naraz vzlietol sokol, ponad našu škôlku. Všetci sme sa zľakli, že odletí preč. Ale vycvičený vták počúval svojho pána. Orol s obrovskými krídlami bol nádherný. V prírode sa živí drobnými zvieratkami. Mal obrovské pazúry aj zobák, ale nikto sa ho nebál. Ujo im sľúbil, že príde aj budúci rok.
 

V ĎALEKÝCH KRAJINÁCH

V škôlke sa veľa učíme o prírode, rastlinách a kvietkoch. Ale sú aj krajiny, ktoré nepoznáme. Tak sme sa 20.06.2023 vybrali do botanickej záhrady. Deti na vlastné oči videli, ako to vyzerá v ďalekých , tropických krajinách. Deti videli ako na stromoch dozrievajú citróny a pomaranče. Prekrásne voňavé kvety a cudzokrajné stromy. Zaujali ich aj  prekrásne tropické motýle, ktoré žiarili farbami od výmyslu sveta. Ešte sa pristavili pri zajačikoch a sliepočkách. Tie ale poznali aj od babky na dedine. Veľmi sa nám tam páčilo, povedali deti pri návrate do škôlky. 
 

Dovidenia milá škôlka...

15.06.2023 nastal čas, rozlúčiť sa s našimi budúcimi školákmi. Všetci, ktorí sa o nich starali sa zišli na školskom dvore. Pani učiteľky, kuchárky, upratovačky, kamaráti z iných tried aj pani riaditeľka. Na novej terase vystupovali deti zo 6. a 5. triedy. Zaspievali, zarecitovali, ba aj tanček si pripravili so svojimi učiteľkami. Títo prípravkári chodili do našej škôlky viac rokov, a preto nejednej z nás vypadla  z oka slzička. Na záver deti všetkým tetám rozdali kvietky a pani učiteľka im za škôlku odovzdala darčeky na rozlúčku. A keďže im tety kuchárky upiekli parádnu tortu, deti odišli do triedy na rozlúčkovú oslavu. Tešíme sa už na rozlúčku o rok s ďalšími prípravkármi.
 

HURÁ NA VÝLET!

Naši budúci školáci sa od rána tešili na veselý výlet. 13.06.2023 im rodičia nabalili ruksačiky, pani učiteľky im obliekli reflexné vesty a išlo sa. Od úžasu deti otvorili očká, čakal ich autobus, aký poznali len zo starých filmov. Ujo šofér im rozdal lístky a vybrali sa do Čermeľa. Tam na detskej železnici ich čakal vláčik, ktorý ich odviezol na Alpínku. Po vystúpení z vlaku sa deti občerstvili, poobdivovali krásnu prírodu. Zahrali sa športové hry. Bolo im aj trošku ľúto, keď sa výlet končil. Zase naspäť vláčikom a starodávnym autobusom do svojej škôlky. To bol krásny výlet, pochvaľovali si deti.
 

TEŠÍME SA DO KINA

Tak ako každý rok sa vybrala naša škôlka 02.06.2023 do kina v OC Galéria. Deti si obliekli tričká s logom našej škôlky a ako dlhý had sme sa vybrali na cestu. Cestou si deti rozprávali, kto už v kine bol a ským. Ako sa volá rozprávka? Boli zvedavé deti: "Myška Pattie na vlnách dobrodružstva", odpovedali pani učiteľky. Deti sa v kine pekne usadili a pozerali rozprávku o myške, ktorá bola veľmi odvážna. Júj, poďme ešte niekedy do kina, prosili deti. A veru aj pôjdeme, pretože pre deti to bol úžasný zážitok.
 

SVIATOK VŠETKÝCH DETÍ

1. jún je sviatok pre všetky deti na celom svete. Naše pani učiteľky pripravili pre naše deti divadielko: "Zvieratká na farme". Pred deťmi sa objavil farmár so svojimi zvieratkami, a tam čuduj sa svete! Ovečka, ktorá zabudla bečať. Pomáhali jej zvieratká aj pani doktorka a ovečka vyzdravila. Deti sa veľmi tešili z pekného predstavenia a čakal ich aj darček ku MDD - puzzle z Ľadového kráľovstva a Labkovej patroly.
 

"ZVIERATKÁ V ZOO"

Naše deti sa učia o zvieratkách v škôlke a preto sme sa rozhodli urobiť výlet do ZOO v Kavečanoch. Deti s ruksačikmi sa vybrali 31.05.2023 ku autobusom. Deň bol krásny, slnečný. Ako prvý nás privítal páv so zaujímavým škrekom. Deti sa naživo zoznámili s dravými vtákmi, opičkami, lamami, s levom aj s ťavou. Videli aj rodinku tučniakov, somárikov, tuleňov. V teráriách sa plazili veľké aj malé hady a jašterice. Najväčšiu radosť mali deti z návštevy "Dinoparku". Pradávne jaštery vydávali zvuky a hýbali sa ako živé. Z takej dlhej prechádzky si deti museli oddýchnuť a pohostiť sa s dobrotami z ruksačikov. Bol to krásny výlet, ktorý obohatil malých aj veľkých.
 

"MAMKA MOJA, MAMKA ZLATÁ..."

Druhú májovú nedeľu oslavujú všetky mamičky: "Deň matiek". Aj naše deti  sa pripravovali na tento krásny sviatok. Deti zo všetkých tried si spoločne zaspievali a zatancovali. Mamičky sa z vystúpenia veľmi tešili, ale to hlavné ich ešte čakalo. Pani učiteľky pripravili pre nich a ich deti športové stanovištia, kde ich čakali rôzne súťaže: skok vo vreci, beh s dieťaťom na chrbte, súťaž v behu s fúrikom a rôzne iné. Každé dieťa za stanovište dostalo pečiatku do kalendárika. Ak ich všetky splnili, dostali za to sladkú odmenu. Bol to veľmi pekný deň s našimi mamičkami.
 

ZÁPIS DO MŠ

V dňoch 02. - 04.05.2023 sa v našej škole konal zápis nových detičiek do našej materskej školy.  Prichádzalo veľa rodičov, ktorí dali žiadosť do našej škôlky. Chválili pekné  a útulné prostredie, ale aj školský dvor, kde je veľa pekných exterierových hračiek. Deti dostali omaľovanku a všetci dúfame, že väčšinu detí budeme môcť prijať. 

"ČAROVNÉ GAJDY"

03.05.2023 prišiel ku nám do škôlky ujo so starodávnymi ľudovými nástrojmi.  Zahral na niektoré, dávno zabudnuté nástroje a porozprával im o dávnych zvykoch a obyčajoch ako v dávnej minulosti ľudia si hrali pri pasení ovečiek alebo ako sa spievalo pri vianočných sviatkoch. Deťom sa to veľmi páčilo, ale najviac vtedy, keď sa rozozneli fanfáry.
 

VESELÝ CHODNÍK

Naše krásne mesto Košice každý rok organizuje "Dni mesta Košice". Všetci sa na to veľmi tešíme a aj naše deti. 02.05.2023 sa prípravkári vybrali na Hlavnú ulicu, kde sa stretli s kamarátmi z celého mesta. Dostali kriedy a na chodníku tvorili "lúku plnú kvetov". Bol to zážitok, vidieť tie prekrásne kvietky na chodníku v meste.
 

ROZPRÁVKA PRE KAMARÁTOV

25.04.2023 sa naše deti stretli v triede, kde s napätím čakali, čo im veľkí kamaráti pripravili. Zaznela hudba a na scéne sa objavili rozprávkové postavy  z rozprávky Popoluška. Z druhej triedy prípravkári zahrali rozprávku o :"Stratenej škôlke". Deťom sa obidve rozprávky veľmi páčili.
 

SÚŤAŽ V PREDNESE

Pani učiteľky z materských škôl sa dohodli, že zorganizujú súťaž detí v prednese prózy a poézie v MŠ Humenská. V našej škole sme urobili školské kolo a pani učiteľky vybrali Dominiku Kaľavskú, aby nás reprezentovala. 20.04.2023 sa zúčastnila súťaže spolu s deťmi z materských škôl z Terasy. Krásne zarecitovala svoju báseň a za odmenu dostala Dominika diplom a knihu.
 

DEŇ NARCISOV

Zdravie je najvzácnejší dar, ktorý si chceme chrániť. Niektorí ľudia, nemajú šťastie byť zdraví a preto, by sme mali všetci pomáhať. Každý rok sa naša škola zapája do aktivity "Liga proti rakovine". 20.04.2023 sme sa v rámci "Dňa narcisov" zapojili s deťmi do zbierky, ktorá bude finančne pomáhať tým, ktorí tú pomoc veľmi potrebujú. Deti s pani učiteľkami oslovili rodičov aj okoloidúcich a keď im dali peniažky, deti im s radosťou pripli malý žltý kvietok - narcis, ktorý je symbolom empatie voči chorým ľuďom.
 

KRAJINA ROZPRÁVOK

Naša škôlka sa veľmi venuje literárnej výchove a dramatizácii rozprávok. Deti sa zdokonaľujú v poznaní literatúry, v rozvíjaní spisovnej výslovnosti, pamäte, súvislého vyjadrovania, fantázie a získavajú veľa iných kladných zručností. Po zimných prázdninách pani učiteľky začali pripravovať svoje deti na dramatizácie rozprávok, ktoré chceli ukázať svojim mamkám a ockom. 29.03.2023 sa naša škôlka premenila na rozprávkovú krajinu. Deti sa prezliekli za rozprávkové postavy, pani učiteľky im pripravili kulisy a začali prichádzať rodičia. Každá trieda mala nacvičenú svoju rozprávku. Deti boli úžasné a zážitok rodičov bol veľmi silný. Veľmi chválili deti aj pani učiteľky.
 

ZDRAVÉ OČKÁ

Všetci vieme, ako je dôležité mať zdravé oči a dobre vidieť. Do našej škôlky prišla 29.03.2023 teta z Únie nevidiacich a slabozrakých, aby našim deťom zmerala očká s prístrojom, ktorý ukáže, či má dieťatko zdravé očká. Deti veľmi dobre vedia, ako sa majú starať o svoj zrak a ktorá zelenina je zdravá pre naše očká. Vďaka spolupráci s touto inštitúciou, vyšetrenie detí bolo bezplatné. 
 

BUDÚCI ŠKOLÁCI

Chodiť do materskej školy je pre deti veľmi dôležité. Pani učiteľky ich naučia veľa nových vecí a deti si nájdu nových kamarátov. Ako usilovne deti pracovali až do prípravky, prišla 20.03.2023 vyskúšať pani psychologička. Budúci školáci mali svoju prvú vážnu skúšku, či zvládli úlohy z materskej školy. Ak sú deti múdre a šikovné, môžu nastúpiť do základnej školy. Sme veľmi hrdé na to, že naše deti obstáli veľmi dobre a testy zvládli na výbornej úrovni.
 

KOLORIT SLOVENSKÉHO ORNAMENTU

Naša škôlka sa zapája do rôznych výtvarných súťaží. 13.03.2023 sa uskutočnila súťaž "Kolorit slovenského ornamentu". Naša Lara Straka vytvorila prekrásnu výtvarnú prácu s motívom srdiečka. Toto dielko sa tak zápačilo porote, že Larka dostane ocenenie na Magistráte mesta Košice.
 

VYSTÚPENIE DETÍ V RTVS

 

NÁVŠTEVA ZÁKLADNEJ ŠKOLY

21.02. a 01.03.2023 sa naši budúci školáci vybrali na návštevu ZŠ Považská. Prišli do triedy prváčikov, ktorí esťe minulý rok chodili do našej materskej školy. Deti sa veľmi tešili a pani učiteľka prváčikov vyskúšala, aké sú naše deti šikovné. Spolu s prváčikmi si zarecitovali básne, čítali si z knihy, zaspievali pesničky. Spoločne hľadali známe písmenká, kto vedel, napísal na tabuľu svoje meno.Vyučovacia hodina zbehla rýchle, deti boli veľmi vnímavé. O svojich zážitkoch v škole rozprávali svojim mladším kamarátom.
 

KARNEVAL

07.02.2023 bolo čarovné ráno. Do tried vchádzali rozprávkové postavičky. Princezny, baletky, zvieratká aj rôzni bojovníci. Každý povedal o svojej maske, čo predstavuje, alebo z ktorej je rozpávky. Doobedu na deti čakalo prekvapenie. Ujo fotograf im pripravil prenosne planetárium a pustil zaujímavú rozprávku o oceáne a jeho obyvateľoch. Všetky deti sa odfotili a pokračovali v karnevalových radovánkach. Spievali, tancovali a tešili sa z rôznych hier. Tety kuchárky im upiekli voňavé, fašiangové šišky s lekvárom. To bolo zážitkov! Deti pri odchode domov o tom s nadšením rozprávali svojim rodičom.
 

VYSTÚPENIE PRE RODIČOV

25.01.2023 sa rodičia našich detí ponáhľali do škôlky, pretože ich čakalo radostné stretnutie s ich deťmi. Pani učiteľky s deťmi pripravili zimné vystúpenie, kde deti ukázali rodičom aké sú šikovné. Deti hrali rozprávočky, spievali piesne o zime, básne o vločkách. Všetko bolo zamerané na oslavu pani Zimy s jej krásami. Deti boli smelé, krásne recitovali, spievali aj tancovali. Rodičia boli dojatí, aké majú šikovné deti. Pochválili aj pani učiteľky za ich ťažkú prácu, ale aj výborné výsledky. Bolo to milé stretnutie školy, detí a rodičov. Radi si zopakujeme takéto stretnutia.
 

KOCÚR MURO

17.01.203 sme mali vzácnu návštevu. Prišiel ku nám s divadlom Krokus  Kocúr Muro. Deti sa veľmi tešili, posadali si a tíško sledovali dobrodružstvá kocúrika. Kocúr Muro túžil zažiť dobrodružstvo, pretože bol stále sám a jeho pán ho veľmi rozmaznával. Našiel si iného kocúrika, ktorý ho vystavoval nebezpečenstvu. Nakoniec sa Muro vrátil do bezpečia domova a jeho kamarát ho často navštevoval. Deti si pri dobrom konci vydýchli a s radosťou kocúrikom zatlieskali.
 

Mikulášske radovánky

Deti sa 06.12.2022 veľmi tešili do škôlky. Bude divadielko, príde Mikuláš a donesie nám darčeky, vytešovali sa. Ráno sme sa stretli všetky triedy a zrazu sa ozval zvuk zvončeka. Začala krásna rozprávka o "Čarovnej paličke". Krásna víla stratila čarovnú paličku a nevedela privolať Mikuláša. Bola veľmi nešťastná, tak hľadala kamarátov, ktorí jej pomôžu. Pomáhali jej dobrí škriatkovia, spievajúci snehuliačik, ale aj nezbední čertíkovia. Nakoniec paličku jej pomohli nájsť veselé vločky. Paličku mal snehuliačik. Bolo veľa radosti, keď palička čarovala a privolala dobrého uja Mikuláša. Ten deťom doniesol darčeky a tety kuchárky upiekli výborný čokoládový koláčik. Bol to krásny a veselý mikulášsky deň. O rok privítame Mikuláša opäť.
 

Blížia sa sviatky...

Kedy príde Mikuláš? Pýtali sa deti svojich učiteliek. Už onedlho, odpovedali. Aby deťom nebolo dlho, urobili sme krásny sviatočný kútik s krbom a stromčekom a zavolali sme Mikuláša, aby sa s deťmi odfotil. Deti sa fotili s celou triedou, aby mali pamiatku na škôlku a kamarátov. Potom sa fotil každý zvlášť, s Mikulášom. Deti sa veľmi tešili. Odfotili sa s nimi aj pani učiteľky. A aby im rodičia urobili vianočné kalendáre, poslali sme im fotky emailom.
   
 

"Kde bývali princezny"

V škôlke sa deti učia veľa nových a zaujímavých vecí. 23.11.2022 sa pani učiteľka Katka rozhodla, že sa s deťmi vyberie na cestu po Slovensku, aby sa deti pozreli, aké krásne hrady a zámky sú v našej krajine. Prvá zastávka bola na Spišskom hrade. Niektoré deti tam boli s rodičmi na výlete a tak vedeli pani učiteľke porozprávať o hradbách starého hradu. Ďalšia zastávka bola v Bojnickom zámku. Bývali v ňom bohatí páni a tak si deti zatancovali, ako kedysi, v dávnych časoch. Deti vedeli, že v Bojniciach je aj ZOO, ktorá má jediná na Slovensku veľkých obyvateľov - slony. Zaspievali si veselú pesničku o zvieratkách a vybrali sa do hlavného mesta - Bratislavy. Tam je krásny Bratislavský hrad, kde dlhé stáročia žili panovníci. Deťom sa výlet veľmi páčil a na záver si každý nakreslil svoj vysnívaný hrad.
 

Vetrík nesie pesničku

Naše deti sa naučili veľa básní, piesní a rozprávok o jeseni. 16.11.2022 sme sa stretli v triede budúcich školákov. Staršie deti svojim kamarátom zarecitovali básne, zaspievali pesničky o jeseni. Boli také šikovné, že zatancovali aj tanček. Mladší kamaráti sa veľmi tešili a známe piesne spievali s nimi. A tak sa naša škôlka rozlúčila so zlatou pani "Jeseň".
 

Pečieme koláčik

Zlatá jeseň pomaly končí, farebné lístie leží na tráve a zo stromov už dozrelo aj posledné jabĺčko. Ako využijeme ovocie od pani Jeseň?  Zamysleli sa pani učiteľky a navrhli deťom, že si upečú koláčik s ovocím. Pripravili si potrebné pomôcky, suroviny, deti si vyhrnuli rukávy a dali sa do prípravy koláča. Vajíčka, múka, cukor, olej aj mlieko dali do misky a vymiešali žltučké cesto. Hotové ho vyliali do pekáčika a ozdobili ovocím. Tety kuchárky nám ich upiekli v kuchyni a keď vychladol, pani učiteľky deťom nakrájali upečenú dobrotu. Tak ten sa nám ale vydaril! Tešili sa deti aj pani učiteľky. Ešte si ho niekedy upečieme? Áno, milé deti, spoločne si ešte takúto dobrotu urobíme.
 

Deň materských škôl

04.11.2022 majú deti na Slovensku svoj slávnostný deň. Aj v našej škôlke sme oslávili s deťmi ich sviatok. Od rána sa veľmi tešili na príchod Divadla Crocus. Za oponou sa pripravovali na vystúpenie "Gepardie speváčky". Deti sledovali príbeh dvoch gepardích slečien, ktoré hľadali svoje šťastie. Deti si s nimi zaspievali a na záver im nadšene zatlieskali.
Tým ale náš slávnostný deň neskončil. Deti netrpezlivo čakali na poobedie, kedy ku nim prídu ich rodičia. Pani učiteľky pripravili veselý jesenný program s básňami, pesničkami a tančekmi. Pri stoloch sa pustili do práce a tvorili práce s jesennou tématikou. Bol to veľmi milý a veselý deň, deti ešte po chodníku si rozprávali zážitky zo "Dňa materských škôl".
 

 Zdravé zúbky - zdravý úsmev

19.10.2022 prišla ku prípravkárom teta zdravotníčka, ktorá im prišla porozprávať, ako sa musia starať o svoje zúbky. Nielen, že je dôležité si zúbky pravidelne umývať, ale akú správnu zubnú kefku by sme mali používať. Rovnako dôležité sú aj pohyby ruky so zubnou kefkou, aby sme si vyčistili poriadne všetky zúbky. Dôležité pre zúbky je aj stravovanie detí a nie je žiadnym tajomstvom, že veľa sladkostí zúbkom škodí. Ale je dôležité jesť mliečne výrobky, aby sme mali dosť vápnika. Teta zdravotníčka deťom prisľúbila, že sa ešte ku nám vráti.
 

Október - "Slimáčik si uctil starých rodičov"

V našich životoch starí rodičia majú veľmi dôležitú úlohu. Sú pri nás a našich rodičoch, aby nám rozdávali svoje skúsenosti a lásku. Vedia to aj naše deti, ktoré 12.10.2022 pripravili pre starých rodičov milé darčeky ako znak lásky a úcty. V prípravných triedach sme starých rodičov privítali doobedu v našich triedach. Deti sa  veľmi tešili, babkám a dedkom zaspievali a zarecitovali. Starí odičia ich pochválili, akí sú šikovní a akú máme peknú škôlku. Spolu si aj popracovali pri stoloch a vyrobili si pekné spomienky na dnešný deň. Veríme, že všetci budeme mať úctu k starším počas celého roka.
 

Športové dopoludnie a branná prechádzka

18.10.2022 bol krásny, slnečný deň. Lístie ľahúčko pristávalo na zemi a vytváralo šuchotavé, farebné chodníčky. Deti z našej škôlky boli vychystané na malý výlet. Do ruksačikov im rodičia pripravili občerstvenie, obliekli si reflexné vesty a staršie deti sa vybrali do najbližšieho lesíka. Mladšie deti mali športovú vychádzku v blízkosti škôlky. Pani učiteľky im pripravili športové súťaže, deti s nadšením behali, skákali, hrali sa s loptami. Takí vyčerpaní sa občerstvili jedlom zo svojich ruksačikov. Pri návrate sa ešte dlho rozprávali, aký to bol pekný deň.
 

Biela pastelka

23.09.2022 Medzinárodný deň slabozrakých a nevidiacich
V našej škôlke deti vedia, že ľudia, ktorí majú choré oči, potrebujú našu pomoc. Aj v tomto roku sme sa zapojili do zbierky "Biela pastelka". Sme veľmi radi, že sa zapojili aj rodičia a na prechádzke ochotní, dobrí ľudia prispeli na dobrú vec. Deti sa rozprávali so svojimi učiteľkami, aké je dôležité, aby sme si navzájom pomáhali.
 

ŠKOLSKÝ ROK 2021/2022

 

Hurá na prázdniny

 

Koniec roka na horách

Deti z prípraviek sa vybrali do Nového Smokovca od 17.06. do 20.06.2022. Taký výlet s kamarátmi zažili prvýkrát. Autobus ich doviezol k penziónu, kde sa ubytovali. Poobede sa vybrali na výlet po okolí. Tatry boli krásne. Voňal svieži vzduch a tak im veru chutila dobrá večera. V sobotu doobedu sa vybrali do Starého Smokovca na goralské slávnosti. Deti zatlieskali pekným pesničkám a starodávnym tancom. Poobede sme sa vybrali tartranskou električkou do Tatranskej Lomnici do múzea TANAPu. Jéeej zhíkli deti. Bolo tam veľa zvieratiek, ktoré žijú v Tatrách. Od malých vtáčikov po obrovského medveďa. Videli sme aj starodávne kroje a oblečenie, ktoré sa v minulosti nosili do hôr. Bolo vidieť Lomnický štít aj s lanovkou. V nedeľu sme sa vybrali električkou do Tatranskej Lomnice do detského zábavného centra - Galéria Dobrá hračka. Deti čakali interaktívne hry na povolania. Veľmi si to užili a bolo im ľúto, že taký krásny výlet končí. V pondelok po raňajkách prišiel autobus a odviezol ich do Košíc, kde sa na nich tešili rodičia.

 

Ahoj škôlka, škola volá...

Tak ako každý rok v júni sa lúčia naši budúci školáci s materskou školou. Bol krásny slnečný deň 14.06.2022 a na novej terase sa ocitli mikrofóny, reprobedne aj klavír. Dookola lavičky pre hostí, deti, pani učiteľky, ale aj tety upratovačky a kuchárky. Zazneli prvé tóny pesničky a vyšli deti zo 6. triedy s p. učiteľkou Irenkou a Paulou. Spievali a recitovali, šikovne tancovali. Všetkým vyšla slza dojatia, lebo tieto deti sme poznali od malička. Potom prišli deti z 5. triedy, s pani učiteľkou Gabikou a Nikolkou. Leitmotívom bola škola, na ktorú sa tešia, ale je potrebné ju upratať. A tak nám deti ukázali, ako sa naučili separovať. Tiež zaspievali a zatancovali. Na záver sa všetkým, ktorí sa o nich starali, rozdali kytice. Deti sa spoločne odfotili, pani riaditeľka im dala diplomy a s radosťou sa vybrali do triedy. kde ich čakala nádherná torta, ktorú im pripravili tety z kuchyne a darček na rozlúčku - DOBBLE. Bol to nádherný deň.
 

"Naše krásne mesto"

Každý rok naši budúci školáci sa idú pozrieť na Hlavnú ulicu poznávať historické pamiatky Košíc. 09.06.2022 sa vybrali so svojimi učiteľkami do mesta. Pristavili sa pri národnej kultúrnej pamiatke - Urbanova veža, ktorá je známa zvonom z roku 1557. Pristavili sa pri Dóme svätej Alžbety, ktorý je najväčší kostol na Slovensku, postavený v gotickom štýle. Obdivovali aj Štátne divadlo v Košiciach, ktoré bolo otvorené 28.09.1899. Pani učiteľky im vysvetlili históriu mesta a na záver si dali výbornú zmrzlinku v Aide.
 

Botanická záhrada

07.06.2022 si budúci školáci obliekli reflexné vesty a vybrali sa do botanickej záhrady. Tam bolo krásne! Kvety, stromy a kríky, ktoré nikde nevideli boli nádherné. Farebné kvety voňali omámne a keďže ich domovom je cudzina vzduch musí byť vlhký a teplý. Deti videli, že banány a mandarínky rastú na stromoch. V motýlej záhrade videli prekrásne motýle. V minizoo sa tešili zajačikom a sliepočkám. Máme krásnu botanickú záhradu, rozprávali si cestou naspäť.
 

Pestrý svet masiek

03.06.2022 sa naša škôlka zmenila na nepoznanie. Do tried neprišli deti, ale bojovníci, princezny, zvieratká, námorníci a všelijaké rozprávkové bytosti. Veď máme letný karneval! Tešili sa všetci. Na školskom dvore mali pripravenú hudbu a rôzne atrakcie. Deti rozprávali o svojich maskách, čo predstavujú. Tancovali, spievali - bolo veľmi veselo. Tety kuchárky im priniesli báječný koláčik a džúsik. Keby každý deň bol karneval, vzdychli si niektoré deti. Ale nie, to by nás omrzelo. Veď ďalší bude vo februári. Už teraz sa tešíme.
 

"Na veselú nôtu"

02.06.2022 prišiel ku nám ujo Stano z Jarovnice. Ukázal našim deťom, ako sa zabávali ľudia v dávnej minulosti. Aké používali hudobné nástroje, ako sa fúka do fujary. Ako oslavovali Vianoce, čo si pri tom spievali. Ľudia kedysi pásli svoje ovečky a museli ich chrániť pred vlkmi. Popritom si spievali a vydávali zvuky na drumbli. Aj sa museli dohovoriť z chotára na chotár. Pre deti to bolo veľmi zaujímavé počúvať všetky tie starodávne hudobné nástroje.
 

Návšteva kina

Keď nastal sviatok všetkých detí na svete 01.06., naše deti vedeli, že sa ide do kina. Obliekli sme si farebné tričká s logom našej škôlky a vybrali sme sa všetci do OC- Galéria. Deti sa pekne usadili do pohodlných sedadiel a predstavenie začalo. Rozprávka ENCANTO - o dievčatku, ktoré túžilo mať nezvyčajný dar. Deťom sa páčili aj pesničky, príbeh bol napínavý a zaujímavý. Celou cestou naspäť si deti rozprávali zážitky z filmu. Už sa tešili, ako to porozprávajú doma rodičom. 
 

"Cesta za dúhou"

31.05.2022 bol teplý letný deň. Posadali sme si na deky a čakali na veselé predstavenie. Prišli HOKI a POKI. Hľadali dúhu pre kamarátku vílu. Mysleli si, že sa skrýva v lese, vo vode a dúhy nikde. Spievali pekné pesničky a bolo to veľmi veselé. Nakoniec pochopili, že dúha je kúsok pary, vody a slnečného svetla a chytiť sa nedá. Dá sa ale obdivovať aká je krásna.
 

"Múdra sova"

30.05.2022 sme sa všetci stretli v 5. triede. Čo nás čaká? Pýtali sa deti. Pani učiteľky pre nás pripravili krásne divadielko o "Stratených sestrách". Deti s napätím pozerali, ako dve neposlušné sestričky sa stratili v lese. Neposlúchali svoju mamičku a tak im skrížila cestu aj ježibaba s mačkou, ale aj veselý zajačik s medvedíkom. Na záver stretli múdru tetu sovu, ktorá im vysvetlila ako sa majú správať a ako treba poslúchať rodičov. Deťom sa to veľmi páčilo a nadšene zatlieskali.
 

Priletel k nám motýlik

Každý rok k nám pricestujú larvičky motýlikov aj so svojou záhradkou. V máji, keď sa otepľuje pozorujú deti ako sa z larvičky stane kukla. Po dvoch týždňoch kukla pukne a pomaly, opatrne sa z nej vytiahne krásny motýlik. Dáme mu cukrovú vodu, banánik a keď  sú všetky motýliky na svete, vypustíme ich do šíreho sveta na školskom dvore. Deti majú zážitkové učenie o motýlikoch a už sa tešia na ďalší máj.
 

Miniolympiáda

Najšikovnejší športovci z našej škôlky sa vybrali do MŠ Kežmarská zmerať si sily s inými deťmi z MČ Západ. Deti si vyskúšali ešte v škôlke, ako vedia behať na čas, hádzať loptu do diaľky a skákať do diaľky. Deti si zasúťažili, dostali medaily, diplomy a rôzne pomôcky na cvičenie. My pôjdeme nabudúce! Ozvali sa mladší kamaráti.
 

"Deň mlieka"

Od čoho nám rastú svaly? Prečo máme biele zúbky? Prečo sme silní a zdraví? Lebo pijeme mliečko, jeme jogurty, tvaroh, bryndzu, zákvas a iné zdravé potraviny z mlieka. Aj naše deti vedia, že 18.05.2022 je Deň mlieka. Celý deň im pripravili tety kuchárky zdravé jedlo z mliečnych produktov. Rozprávali sa aj odkiaľ mliečko pochádza a na záver si vymaľovali omaľovánky. Dnes nám veľmi chutilo, pochvaľovali si deti.
 

Kto je veľký, kto je malý?

Pani učiteľka Katka a Erika pripravili pre všetky deti vo svojej triede malú farmu. 19.05.2022 sme sa prišli pozrieť ako sa farmár a farmárka starajú o zvieratká a ich mláďatká. Ale, čo sa stalo? Malé káčatko sa stratilo svojej mamičke. Všetci mu pomáhali ju hľadať. Kravička s teliatkom, ovečka s jahňatkom, kozička s kozliatkom, sliepočka s kuriatkom. Nakoniec káčatko šťastne našlo svoju mamičku. Deti si zaspievali, zatancovali a spoločne sa tešili šťastnému koncu.
 

Deň matiek v Terasáčiku

Pán starosta pozval naše deti na vystúpenie v Terasáčiku. Mamičky z nášho sídliska majú tiež svoj Deň matiek. Budúci školáci s p. uč. Irenkou a s p. uč. Paulou pripravili program s peknými pesničkami a tančekmi. Mamičkám sa náš program veľmi páčil. Za odmenu im silno zatlieskali.
 

Prebúdzanie jari

11.05.2022 sa všetky deti stretli v 2. triede. Čo nás čaka? Pýtali sa deti. Po dlhej zime prišla ku nám krásna jar, ktorú zahrala p. uč. Majka. Spolu so slniečkom, p. uč. Ľubkou prebúdzali zo zimného spánku zvieratká a kvietky. Deti si spolu zatancovali a zaspievali. A zrazu prišla jar so všetkou svojou voňavou krásou. Veľmi sa divadielko páčilo všetkým deťom. Odmenou bol detský potlesk. 
 

"Veselý chodník"

Všetci sme hrdí obyvatelia Košíc a spolu oslavujeme "Dni mesta Košice". Naši budúci školáci boli pozvaní 02.05.2022 do centra mesta, aby si spolu s kamarátmi z iných škôl kreslili na chodník. Vonku krásne svietilo slniečko a naši predškoláci sa vybrali do mesta. Rezkým krokom prišli na Hlavnú ulicu, kde dostali kriedy a vytvárali prekrásne obrázky o našom meste. Osviežili sa zo svojich ruksačikov a vybrali sa naspäť do škôlky. Paráda! Ideme električkou! Tešili sa deti. V škôlke už ich čakal výborný obed. Bol to veľmi pekný deň.
 

Slimáčik na školskom dvore

Skončila zima, roztopil sa sneh a na našom dvore sa začala zelenať nová trávička. Pozreli sme z okna, jáj niekto nám vhodil cez plot papiere, aj prázdne plechovky. "Ja vidím plastovú tašku" volali deti. S pani učiteľkami sa poradili čo s takým neporiadkom. Zoberieme hrable, vrecia a všetok neporiadok upratáme. A veru tak aj urobili. Prípravkári ako usilovné včeličky pozbierali do vriec všetko, čo tam nepatrilo. A hneď sme mali na dvore pekne. Čistučko, len sem tam sedmokráska svietila na zelenej tráve so svojou bielou sukničkou.
 

"Mamka moja, mamka zlatá..."

Krásny sviatok pre mamičky, sme oslávili aj v našej škôlke. Každý, koho sa opýtate, najviac na svete ľúbi svoju mamičku. Pravdaže aj naše deti. S veľkou láskou pripravili so svojimi učiteľkami darček svojej mamičke. Naučili sa nové básne, piesne a tančeky, aby sa na tento veľký deň poriadne pripravili. Pozvali sme aj tetu, ktorá ich s mamičkami naučí niektorú ľudovú tradíciu. Pre každú triedu nastal deň D. Deti boli plné očakávania, prišli mamičky a boli veľmi dojaté, keď im ich deťúrence ďakovali za starostlivosť a vyznali sa z veľkej lásky ku mamičkám. Po vystúpení dieťatko so svojou mamičkou vyrábali na tvorivých dielňach modrotlač na plátených taškách. Deň bol prekrásny. Tešili sa deti, mamky, ale aj ich pani učiteľky.
 

"Slimáčik sa teší na sviatky"

Za oknom vykúka teplé slniečko, vetvička zlatého dažďa je obsypaná žltými kvietkami. Čo sa deje? B
líži sa predsa Veľká noc! Sú to jarné sviatky, príroda sa zobúdza. Naši veľkí škôlkári, budúci školáci sa usilovne pripravovali na vystúpenie pre svojich menších kamarátov. Dňa 12.04.2022 pani učiteľky ich pekne vyobliekali do ľudových krojov, klavír sa rozozvučal a deti ukázali ako vedia pekne spievať, tancovať aj recitovať. Všetci sme boli očarení, ešte aj tety kuchárky. Spievalo sa o jari, o vode pre dievčatá, o slniečku. Tančeky boli na ľudovú nôtu. Tak a teraz môže Veľká noc prísť!
 

"Slimáčik sa teší na ochutnávku"

Keď si deti zasadili do truhlíkov jarnú cibuľku, každý deň pozorovali, kedy jej vyrašia zelené fúziky. Na začiatku cibuľka sa pomaly vyťahovala z truhlíka. Nakoniec sa osmelila a vyskočila dohora. Tety kuchárky nám dali na desiatu chlebík s masielkom, na ktorý im pani učiteľky nakrájali vlastne zasadenú cibuľku. Jáj, to bola dobrota! Chlebík bol aj veľmi zdravý a chutný. Sadiť budeme aj na ďalšiu jar.
 

Budúci školáci

29.3. a 30.3.2022 prišla do našej škôlky pani psychologička. Budúci školáci mali svoj dôležitý deň. Na depistáži školskej spôsobilosti dokázali, že sú na vstup do základnej školy riadne pripravení. Testy zvládli výborne, rozumeli úlohám a vedomosti zo škôlky ukázali vo  vypracovaných testoch. Mali sme z nich veľkú radosť a vďaka patrí aj ich učiteľkám. 
 

Slimáčik pečie dobroty

V škôlke je nebývalý ruch. Čo sa to deje? Chystá sa na stoly múka, olej, vajíčka i kakao. Keď pani učiteľky vybrali formy na pečenie, deti hneď vedeli. Hurá! Budeme piecť bábovku! 17.03.2022 sme sa rozhodli osláviť príchod jari, upečením dobrej bábovky. Veľké deti počítali, vážili, malé deti spočítali vajíčka a miešanie cesta mohlo začať. Všetci sa tešili, kedy bábovka príde upečená z kuchyne. Pri krájaní deti videli, ako sa kakaové cesto zakrútilo do bábovky ako slimáčik. Všetkým veľmi chutilo. Takú dobrotu si upečieme aj nabudúce.
 

Láska ku všetkým ženám

Naše deti veľmi ľúbia svoje mamičky, ale aj staré mamy, tety, susedky ale aj všetky tety zo škôlky. 08.03.2022 sme oslávili Medzinárodný deň žien tvorbou milých darčekov pre ženy, ktoré sú dôležité v živote našich detí. Deti s láskou kreslili, strihali, farbili aj lepili milé darčeky, aby sme si tento pekný sviatok všetci pripomenuli.
 

Máme radi zdravú zeleninku

Za oknami ešte padajú vločky snehu, ale všetci vieme, že pomaličky sa blíži krásna pani Jar. Kým sa naplno rozsvieti slniečko, narastie trávička a vyletia farebné motýle, sme sa rozhodli, že si pripravíme malú jar v našich triedach. 07.03.2022 p. uč. vytiahli truhlíky a spolu s deťmi do nich nasypali hlinu. Deti mali nachystané hlavičky cibuľky, ktoré správne zasadili, korienkami nadol. Cibuľky poriadne zahrabali, pokropili vodou a dali na okno. Budeme trpezlivo čakať, kedy cibuľka ukáže prvé zelené fúziky. Všetci ich radi ochutnáme na chlebíku s maslom.
 

"Slimáčik v ríši rozprávok"

Kto to tancuje v našich triedach? Princezné, kuchári, odvážni bojovníci, zvieratká... Ach, veď my máme karneval! Všetko je veselé, hrá hudba, vo vzduchu sa vznášajú balóny. 10.02.2022 sa v našej škole uskutočnila prehliadka tých najkrajších postavičiek z rozprávok. Deti nadšene rozprávali o svojich maskách, znázornili, čo ich postava robí a ako sa volá.Vzduchom sa šírila lákavá, sladká vôňa. To tety kuchárky doniesli deťom sladké, voňavé šišky s lekvárom. Všetkým veľmi chutilo. Umyli sme si rúčky a zahrali sme si rôzne hry. Bol to krásny deň, bolo nám tak dobre, že deň s maskami si určite zopakujeme v lete na školskom dvore.
 

Slimáčik tancuje

Za oknami sa trbliece biely sniežik. Čo budeme dnes robiť? Pýtali sa deti pani učiteľky. Je krásny, veselý deň, tešíme sa na Vianoce, tak si pustíme pesničky o zime. A tak 22.12.2021 sa začala v triedach veselá diskotéka. Tancoval Maťko s Barborkou, Tomáško s Aničkou a veru tancovala aj pani učiteľka s Adamkom. Vonku tancovali vrabce, tešili sa, že im deti dali do kŕmidiel zdravé pochúťky. A už môžu prísť Vianoce s darčekmi, čakajú nás dlhé prázdniny.
 

Zimná rozprávka

Zvedavé vrabce nám nazerali do okien, čo sa v škôlke zase deje. Deti si prezliekajú sukničky, pani učiteľky prenášajú drevený domček a všetko je veľmi záhadné. Malé deti sa usadili a začala sa rozprávočka. Kde bolo, tam bolo... bola jedna Zuzka, ktorej chýbal sniežik. Spolu s lesnými zvieratkami navštívili zázračné mestečko Vločkoland, kde mali vločky pokazený stroj na výrobu snehu. Spoločnými silami ho opravili a všetci si veselo zaspievali a zatancovali. Deti ani nedýchali od radosti. Taká krásna rozprávka, šepkali si. Tento deň 14.12.2021 sme privítali pani Zimu. Divadielko bolo veľmi pekné a teraz už môžu začať Vianoce.
 

Slimáčik si čistí čižmičky

Ešte raz sa vyspíme a príde Mikuláš. Rozprávali si deti medzi sebou. 06.12.2021 nastal ten čas, keď chodí ujo v červenom obleku s bielou bradou a veľkým batohom darčekov. Prišiel aj ku nám do škôlky. Vo vestibule vítal deti veľký nafukovací Mukuláš so svojimi kamarátmi snehuliakmi. Deti chceli aj pamiatku na zento slávnostný deň a preto sme ich odfotili pred krásnou zimnou výzdobou. A začala sa veselica v triedach. Deti tancovali, spievali, obdivovali vianočné stromčeky. V každej triede ich navštívil Mikuláš a jeho pomocník biely anjelik. Deťom doniesok krásny dar, spoločnskú hru 1,2,3 GO! Tety kuchárky uvarili slávnostný obed a upiekli obľúbený koláčik. Bol to veľmi veselý a milý sviatok. Aby sme naňho nezabudli, deti dostanú vianočnú fotografiu. Už teraz sa tešíme na budúce stretnutia s milým ujom Mikulášom.
 

Zlatá jeseň a šarkany

Z neba sa pustil studený dážď a začal fúkať vietor. Našim deťom sami učiteľky navrhli, aby si vymaľovali šarkanov, ktorých si budú púšťať, keď prestane pršať. 29.11.2021 bolo v triedach ako vo včelom úli: Deti usilovne maľovali, kreslili, strihali aj lepili krásnych farebných šarkanov. Po nejakom čase sa obloha vyjasnila a deti vyšli vonku so svojimi výtvormi. Vietor schytil papierových drakov a vyniesol ich do výšin. Toľko radosti v detských očkách sme dávno nevideli. Bol to krásny záver jesene a rozlúčka s pestrofarebným svetom prírody.
 

Jesenný koláčik

V našej škôlke si deti pravidelne so svojimi učiteľkami pečú výborné koláčiky. Už sú také šikovné, že vedia koľko cukru, múky ale aj vajíčokk budú potrebovať. 16.11.2021 sme sa rozhodli využiť chutné sladké slivky z jesennej záhrady. Deti si obliekli zásterky, umyli si rúčky a pomáhali svojim učiteľkám miešať cesto a ozdobiť ich chutnými slivkami. Tety kuchárky zobrali pekáčiky s cestom, dali ich do konvektomatu a onedlho všetci ochutnali výbornú pochúťku. Takúto dobrotu si určite upečieme aj nabudúce. Povedali deti, keď si pochutnali.
 

Deň materských škôl

Všetky škôlky majú svoj sviatok 04.11. Deň materských škôl je príležitosť pripraviť pre deti aktivity, ktoré im urobia radosť. Tohto roku sme sa rozhodli využiť krásne tekvičky, ktoré dozreli do krásy. Deti doniesli veľké, i malé, žlté, zelené aj oranžové. Spolu so svojimi učiteľkami z nich vytvorili veselé postavičky a zvieratká. Na záver ich predstavili aj iným deťom a svojim rodičom. Všetci ich obdivovali a pochválili deti, ské sú šikovné.
 

Darček starým rodičom

Všetci vieme, že október je mesiac úcty k starším. Deti milujú svojich starých rodičov, ktorí sa im venujú, odovzdávajú im svoje skúsenosti a veľkú lásku.
Za to všetko, si na nich deti spomenuli pri výrobe darčekov pre starých rodičov. Pani učiteľky im pripravili pomôcky a deti šikovne tvorili. Starí rodičia mali z týchto milých darčekov veľkú radosť a snahu svojich vnúčatiek odmenili vrúcnym objatím.
 

Športové dopoludnie

Október je prekrásny jesenný mesiac, keď sa nádherne sfarbí lístie na stromoch a ešte nám svieti teplé slniečko. Deti sa veľmi tešili na výlet a športové hry do prírody. 07.10.2021 si zobrali z domu ruksaky s občerstvením, reflexné vesty, lopty, kužele, aj iné športové vybavenie a vybrali sa športovať do prírody. Pani učiteľky im pripravili rôzne súťaže, deti sa snažili a povzbudzovali sa v súťažiach. Za odmenu si zjedli občerstvenie z ruksačikov a vrátili sa do škôlky. Keď prišli rodičia, deti ich čakali s novými zážitkami z výletu.
 

Biela pastelka

Deti z našej škôlky sa spolu so svojimi učiteľkami, každý rok zapájajú do krásnej aktivity spolu s Úniou slabozrakých a nevidiacich: "Biela pastelka".
Naše deti vedia, že s  nami žijú ľudia, ktorí majú choré očká a treba im pomáhať. Na dopravnej sa učia, že aj na prechode pomáhame ľuďom s bielou paličkou a autá im musia dať prednosť. 24.09.2021 je deň Bielej pastelky, keď môžeme prispieť na pomoc týmto ľuďom, deti to vedeli vysvetiť aj svojim rodičom a ľuďom na ulici, ktorí takisto prispeli na dobrú a užitočnú zbierku.
 

Školský rok 2020/2021

 

Deň otcov

Oteckovia našich detí sú veľmi starostliví a zodpovedne sa starajú o svoje deti. Nosia deti do škôlky, vyberajú ich, venujú sa im, učia ich bicyklovať, plávať a veľa z nich vie variť výborné dobroty. Tiež si zaslúžia ako aj mamičky, osláviť Medzinárodný deň otcov, ktorý je tretiu júnovú nedeľu. Deti veľmi ľúbia svojich oteckov a preto im vyrobili milé darčeky, naučili sa básničky a pesničky, ktoré im doma zaspievali.
 

"Kráľovstvo varešiek"

Na náš školský dvor prišlo 21.06.2021 divadlo - Babadlo. Deti sa už nevedeli dočkať od rána. Ak mamka má doma staré varešky, netreba ich vyhadzovať. Dievčatko z nich urobilo veselé postavičky z rozprávok a pekne sa s nimi zahralo. Aj naše deti vedia, čo je to recyklovanie. Ako zo starých nepotrebných vecí, vieme urobiť veci nové a užitočné. Odpovedali tete z Babadla na všetky otázky o recyklovaní. Na záver silno zatlieskali a tešia sa na nové rozprávky.
 

Historická Hlavná ulica

Každý rok chodia naši budúci školáci do historickej časti mesta, pozrieť sa na naše vzácne kultúrne pamiatky. 18.06.2021 sa deti s p. učiteľkami vybrali do mesta. Mamičky im nabalili ruksaky, obliekli si reflexné vesty a vybrali sa na výlet. Naše mesto Košice je veľmi krásne a na pamiatky sa chodí pozerať aj veľa turistov. P. učiteľky im ukázali Urbanovu vežu, Dóm sv. Alžbety, kaplnku sv. Michala, štátne divadlo. Pri spievajúcej fontáne sa osviežili, posedeli v krásnom parku a čakalo ich prekvapenie. P. učiteľky s nimi išli ochutnať výbornú zmrzlinu do Aidy. Deň bol horúci, ale krásny. Deti mladším kamarátom v škôlke vyrozprávali svoje bohaté zážitky.
 

Rozlúčka s prípravkármi

Každý rok sa deti a tety zo škôlky lúčia s našimi budúcimi prváčikmi. Na rozlúčku sa dlho pripravovali so svojimi učiteľkami Irenkou, Paulínkou, Gabikou a Erikou. Mladšie deti im pripravovali darčeky na rozlúčku. 17.06.2021 nastal ten slávnostný čas. Vonku na školskom dvore sme sa všetci stretli, prišli aj tety kuchárky a tety upratovačky. Na pódium pripravené na terase vyšli naši malí umelci. Zahrali nám príbehy o stratených školských taškách a stratenom bocianovi. Pekne nám zaspievali, zarecitovali a veru aj zatancovali veselé tančeky. Za odmenu dostali od škôlky darčeky a od tiet z kuchyne parádnu tortu. Deti sa zavďačili všetkým tetám, ktoré sa o nich celé roky starali, peknými kytičkami. Pri rozlúčke niektorým veru aj vypadla slzička, ale sa aj veľmi tešíme, že z našich detí budú múdri školáci.
 

 Botanická záhrada

Deti z 5. a 6. triedy sa vybrali 10.06.2021 na návštevu botanickej záhrady. Chodíme tam každý rok, lebo v botanickej záhrade je stále iné prekvapenie. Rastú tam stromy, kríky a prečudesné kvety. Bolo tam horúco a vlhko, lebo také počasie je aj v krajinách odkiaľ tieto rastliny pochádzajú. Deti na vlastné oči videli stromy, na ktorých rastú banány, citróny ale aj mandarínky. tety z botanickej záhrady im ukázali aj sliepočky, kohútika a zajačiky.
Deťom sa návšteva veľmi páčila a v škôlke sa o nej veľmi dlho rozprávali.
 

Motýlia záhrada

Jedného dňa prišiel do škôlky balík, keď sme ho otvorili...jáj to bolo prekvapenie. Boli v ňom malé húseničky. Deti v triede naživo sledovali, ako sa húseničky zakuklili a ako potom kukla pukla.
Jedno krídielko, druhé krídielko a zrazu boli na svete nádherné motýliky.
09.06.2021 ich deti spolu s pani učiteľkami vypustili na školskom dvore, aby si motýliky našli svoj kvietok.
 

Farebný deň detí

Aký máme sviatok 01.06.? Správne je medzinárodný deň detí. Deťom sme chceli urobiť radosť a tak sme vymysleli karneval v lete. Rozprávkové bytosti vybehli na školský dvor, aby privítali uja Stana z Jarovnice, ktorý im poukazoval starodávne hudobné nástroje. Deti si aj zaspievali, aj sa zahrali na ovečky a vĺčka. Bolo to také veselé, že sa na nás prišli pozrieť aj cudzie tety a ujovia spoza plota.
Tety kuchárky deťom upiekli šišky s džemom, dostali aj džúsik v krabičke a veselý karneval pokračoval až kým pre nich neprišli mamky a ockovia.
 

Aby sme mali pekný školský dvor

Na našom školskom dvore máme veľa vecí na hranie. Máme domčeky, preliezky a veľa dopravných prostriedkov. Na jeseň a v zime nám na nich padal dážď, sneh a farba sa trošku stratila. Pani učiteľky keď to uvideli povedali: "Vymaľujeme našim ďeťom hračky nanovo". Vzali farby červenú, modrú, zelenú, žltú a zrazu nám lietadielka, hasičské auto, policajné auto, sanitka i vláčik zažiarili krásne akoby boli nové.
Deti sa z toho veľmi tešili a na dvore sa hrajú ešte radšej.
 

 Deň mlieka

Ak chceme mať zdravé zúbky a zdravé kosti musíme piť mlieko, jesť jogurty a tvaroh. Vedia to aj naše deti, ktoré sa naučili, že mliečko máme nielen od kravičky ale aj od kozičky. Mlieko dávajú tety kuchárky aj do polievky, omáčky aj do zemiačikov. A preto, že je mlieko veľmi zdravé má aj svoj "Svetový deň mlieka" - 18.05.. Ten sme oslávili sladkým mliečkom v krabičke a vymaľovaním peknej omaľovanky o mliečnych výrobkoch.
 

Deň matiek

Mamka moja, mamka zlatá, kto ti tvoju prácu zráta...
Poslednú májovú nedeľu si všetky mamičky zaslúžia od svojich detí veľké poďakovanie. Naše deti so svojimi učiteľkami sa naučili veľa básní a piesní pre mamičku. Aby si mamičky tento deň zapamätali, deti im vyrobili vlastnoručne urobené darčeky. Kvietky, srdiečka a milé pozdravy rozžiarili mamičkám tváre a mali z nich velikánsku radosť.
 

Deň Zeme

Naša krásna modrá planéta má tiež svoj sviatok. Je to 22. apríl, kedy aj naša škôlka sa zapája do aktivít, ktoré majú za úlohu ochrániť našu planétu. Deti so svojimi učiteľkami sa rozprávali o ochrane životného prostredia, o triedení odpadu, recyklácii o ochrane čistoty vody a vzduchu. Deti sadili rastlinky, triedili papier, plasty, sklo a iné. 
Deti veľmi dobre vedia, že čím budeme ohľaduplnejší voči našej krásnej planéte, tým viac budeme zdraví a bude sa nám na nej dobre žiť. 
 

Múdre hranie

Naša škola sa zapojila do rozvojového projektu MŠVVaŠ SR "Múdre hranie". Podali sme si žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov, kde pri vyhodnotení RP pre materské školy spomedzi 2221 žiadostí bolo vybraných 706 škôl. Veľmi sa tešíme, že naša škola bola medzi nimi a bude nám poskytnuté 1 000,-€ na podporu zlepšenia vybavenia materskej školy v oblasti detských kníh a didaktických pomôcok.
 

"Čarovná krajina rozprávok"

Kde bolo, tam bolo... kto by nepoznal začiatok rozprávky, pri ktorom nedočkavo deti čakajú, aký príbeh sa skrýva v rozprávaní pani učiteľky.
14.12.2020 sme potešili deti, že si tie svoje známe a obľúbené rozprávky zahrajú. Všetky deti sa veľmi potešili. Pani učiteĺky im doniesli prekrásne kostýmy zo známych rozprávok. A zrazu ožila Červená Čiapočka, Dedko a jeho veľká repa, Šípková Ruženka a veĺa iných rozprávkových bytostí. Deti ukázali, že si výborne pamätajú texty, vedia vystihnúť charakter postavy, aj vyjadriť emócie.
Bolo to pekné dopoludnie, kde deti zase ukázali, aké sú múdre a šikovné, a naše pani učiteľky s akou láskou sa im venujú.
 

"Prišiel ku nám Mikuláš"

Hádajte, či naše deti boli dobré, či poslúchali a či si vyčistili čižmičky? Samozrejme,že áno. 7.12.2020 sa rozsvietili stromčeky v triedach, pod nimi krásne darčeky, zazneli sviatočné koledy a deti od prekvapenia ani nedýchali. Najskor sa išli fotiť, aby mali spomienku na dnešný deň. Čakala ich prekrásne vyzdobená miestnosť a tam sa so svojimi kamarátmi a učiteĺkami odfotili. Keď sa vrátili do triedy, mohli si rozbaliť nové hračky. Zrazu sa otvorili dvere a...predsa len prišiel! Dlho očakávaný Mikuláš. Deti boli veľmi šťastné, Mikulášovi zaspievali a zarecitovali o zime všetko čo sa naučili v škôlke. Mikuláš ich pochválil a keď odchádzali domov odniesli si veľký balíček sladkostí aj iných prekvapení.
Už teraz sa všetci tešíme na stretnutie s Mikulášom o rok.
 

"Slimčik sa lúči s jeseňou"

Príroda žiari všetkými farbami a my sme sa rozhodli, že využijeme krásu jesene.Pani učiteĺky nazbierali prírodné dary,deti im pomohli a v triedach začali vyrábať krásne spoločné práce.Pod rukami im zo šišiek,žaluďov,machu,gaštanov,jarabiny vyrástli čarovné predmety.
Objavila sa pani Jeseň so Slimáčikmi,obrázky z listov,rôzne zvieratká.Deti dokázali,že vedia využiť veĺa z prírody poznajú ju a sú aj šikovné.
Rozlúčka s pani Jeseňou nám priniesla do škôlky veĺa radosti a o rok sa s ňou zase stretneme.
 

"Slimáčik kuchárik"

Keď je vonku sychravo, vymýšľame s deťmi ako si spríjemniť deň. "A čo keby sme si upiekli koláčik?" - povedali pani učiteľky. Deti sa veľmi potešili. Kúpili sme múku, cukor, vajíčka a hlavne ovocie do bublaninky. Deti si zaviazali kuchárske zásterky a čapice, do misky spolu s pani učiteľkou pridávali suroviny na koláčik. Ozdobili sme jahôdkami a marhuľkami a tety kuchárky nám koláčik upiekli. To bolo radosti, keď sa vrátil pekáčik s upečeným koláčikom. Všetkým veľmi chutilo, bublaninka rýchle zmizla v detských bruškách. Deťom sme sľúbili, že onedlho si upečieme iný koláčik. Už teraz sa všetci tešíme.
 

Október - mesiac úcty k starším

Naše staré mamy a otcovia sú pre deti veľmi dôležití. Ľúbia svoje vnúčatká, venujú im svoj voľný čas, berú ich na výlety a dávajú im svoju veľkú lásku. Z veľkej vďaky im deti vyrobili darčeky s pomocou svojich učiteliek. Kvietky a srdiečka ožili veľkou láskou a priniesli radosť starým rodičom našich detí.
 
 

Vitamínové prekvapenie

Naše deti vedia veľmi dobre, že ak chcú byť zdravé, musia jesť veľa ovocia a zeleniny. 15. októbra im pani učiteľky pripravili prekvapenie - šalátik z ovocia. Deti ochutnali jablká, hrušky, banány, hrozno, pomaranče, oriešky a iné ovocné dobroty. Deti sa veľmi tešili, ochutnávali s veľkou chuťou. Pani učiteľky im sľúbili, že nabudúce ochutnajú aj šalátik zo zeleniny.
 
 

Školský rok 2019/2020

 

 

 Policajná "razia" v škôlke

Od malička sa učíme, aké dôležité je pomáhať a chrániť slabších. Tieto pojmy napĺňa hlavne polícia. Tá chce byť nápomocná všetkým a preto si vybrala cestu ku tým najmenším. Vyhlásili súťaž s témou, ktorá súvisí s ich činnosťou. Súťaž vyhrala Ninka z našej škôlky a tak nás 07.07.2020 navštívili policajti priamo v škôlke. Deťom sa od úžasu rozsvietili očká, ujovia a tety z polície im ukázali putá, vyskúšali si rôzne pomôcky, ktoré využívajú policajti pri svojej práci. Veľkú radosť mali všetci z príchodu policajných psíkov. Jopo bol už múdry, vycvičený vlčiak, ktorý ukázal, ako vie poslúchať svojho psovoda. Šteniatko Ozy sa ešte len učí, ale aj on onedlho bude veľký pomocník pre políciu. Všetci zablahoželali Ninke k výhre a okrem nej všetky deti dostali od polície darčeky. Tento deň bol úžasný a rodičia si mohli pozrieť ukážku v tv JOJ.

 

Všetko najlepšie...

Deti z našej školy sa stretli 26.06.2020 v rozprávkových kostýmoch, aby sa zabavili a zatancovali pri rezkých pesničkách. Vedeli správne odpovedať na ťažké otázky: o dopravných prostriedkoch, o ročných obdobiach, o prírode, o farbách. Vonku strašila búrka, ale naše smelé deti sa ničoho nebáli. Spievali a tancovali, kým ich nezavolali tety kuchárky na vynikajúcu bublaninu a ovocný džúsik. Bolo to veselé dopoludnie, aké býva na oslave narodenín. Všetci sa už tešíme na pekné leto.

 

 

"Hoki Poki"

Hoki Poki sú naši noví kamaráti. 25.02.2020 prišli ku nám do škôlky s predstavením: "Hľadá sa kamarát". Deťom pomocou pesničiek a tanca ukázali, v čom spočíva pravé kamarátstvo. Kamaráti si nemôžu klamať, ohovárať sa a robiť si zle. Praví kamaráti si pomáhajú a majú sa radi. Aj naše deti majú svojich ozajstných kamarátov, na ktorých sa tešia každý deň.
 

Depistáž budúcich školákov

V záujme zlepšenia prípravy budúcich školákov, MŠ spolupracuje s CPPaP Zuzkin park 10.  17. a 18.02.2020 pani psychologička overovala znalosti detí z 5. a 6. triedy. Pri testovaní školskej zrelosti pani psychologička zisťovala, ktoré deti sú spôsobilé nastúpiť do 1. ročníka ZŠ. Ďalším krokom depistáže je stretnutie zákonných zástupcov detí a pani psychologičky. Cieľom depistáže je súčinnosť MŠ, psychologickej poradne a rodičov, aby deti boli kvalitne pripravené na vstup do ZŠ.
 

Návšteva u pána starostu

Naša škôlka bola pozvaná na vzácnu návštevu. Pán starosta  chcel deti privítať vo svojom úrade a my sme pozvanie radi prijali. 13.02.2020 deti z 5. triedy s p. uč. Gabikou a Katkou zahrali predstavenie "Stratila sa škôlka". Spoločnými silami deti postavili novú škôlku a nový pán sarosta bol milo prekvapený. Za odmenu deti dotali sladkosti, odfotili sa s pánom starostom, ktorý im sľúbil, že sa príde pozrieť do našej škôlky na rozlúčku s prípravkármi.
 

K A R N E V A L 

11.02.2020 sa v našej škôlke stali zázračné udalosti. Všade bola veselá výzdoba, balóny a farební šašovia. Ale to nebolo všetko, do tried nám mamičky a oteckovia posielali rozprávkové postavičky. Víly, princezné, Elsy, bojovníci, letci, policajti, zvieratká - tí všetci sa tešili na dnešný K A R N E V A L. Všade bolo počuť hudbu, spev a radostné vítanie nových kamarátov z rozprávok. Nikde nebolo vidieť ani pani učiteľky. Deti v triede privítali včielky, mačičky, víly, Majster N, líštička či námorník. Pani učiteľka Miška a Svetlanka ofotili všetky deti, ktoré budú mať peknú pamiatku na tento skvelý deň. Takisto nám veľmi chutili fašiangové šišky s výborným jahodovým lekvárom od p. kucháriek.
 

Divadlo "Lišiaci Bingo a Dolár"

Dlho sme sa tešili na figliarov lišiakov Binga a Dolára. 05.02.2020 prišli ku nám do škôlky a spolu s deťmi chceli odcestovať do cudzej krajiny vlakom - do Paríža. Zároveň ich potešili pesničkami a veselým rozprávaním. Všetci sme z nich mali veľkú radosť a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
 

Návšteva v ZŠ

Naša škôlka už dlhé roky spolupracuje so ZŠ Považská. Veľa našich detí budú prváci práve na tejto škole. Aby naši budúci prváci videli, aká je ozajstná škola, boli pozvaní na návštevu. 30.01.2020 si deti cestou rozprávali čo im pani učiteľky zo školy ukážu a ktorých bývalých našich škôlkárov uvidia. Pri vstupe ich ohúrila, aká je škola veľká, ale pani učiteľky ich odviedli bezpečne na hodinu matematiky a slovenského jazyka.
 

"Návšteva Kositu"

Všetci vieme, aby bola naša planéta krásna, musíme sa o ňu starať. Ak máme odpad, tak ho treba triediť. Pani učiteľky sa deťom na tému: separácia odpadu venujú a naše deti sa už správajú ekologicky. 27.01.2020 deti z 5. triedy navštívili Kosit, kde sa oboznámili s triedením odpadu, s jeho významom a tete, ktorá ich sprevádzala ukázali, aké sú šikovné a ako sami vedia odpad triediť. Za odmenu si deti zasúťažili a autobusom z Kositu sa vrátili do škôlky.
 

"Rozprávka o Popoluške"

Každý z nás pozná príbeh o zlej macoche a pracovitej, dobrej Popoluške. Deti zo 6.triedy 23.01.2020 pozvali kamarátov zo všetkých tried, aby im zahrali krásne predstavenie. V rozprávke ako to  býva, sa všetko na dobre obrátilo a Popoluška za svoju dobrotu, bola odmenená. Deti sa z divadielka veľmi tešili, pretože budúci školáci hrali ako naozajstní herci.
 

"Zimné radovánky" - aktivita

Aj keď nám sniežik neprikryl našu škôlku, deti si užili zimné radovánky s p. učiteľkou Zuzkou a Ivetkou 22.01.2020. Pani učiteľky si s deťmi ukázali zimné športy, zaspievali a zarecitovali o pani Zime. Nálada bola výborná, deti sa tešili z pekných obrázkov a zo stretnutia so svojimi kamarátmi.
 

"Vianočná Terasa"

Naša škôlka sa nachádza v MČ Západ a preto každoročne spolupracujeme s organizátormi rôznych aktivít pre Terasu.
10.12.2019 pri príležitosti "Vianočnej Terasy" naše deti z 5. a 6. triedy so svojimi učiteľkami reprezentovali našu škôlku pred OC Galéria, s tancom. Ľudia z Terasy im nadšene tlieskali, lebo boli veľmi šikovní. Tančeky zvládli veľmi organizovane, hudba bola chytľavá a tak mali radosť naši škôlkári aj diváci. Teta moderátorka deti pochválila a pripomenula, že naša škôlka je jednou z mála, ktorá sa zapája do verejných vystúpení pre MČ Západ.
 

"Škôlka plná rozprávok"

V našej škôlke sa zmenil svet ozajstný  na rozprávkový. 9.-11.12.2019 prišli mamičky a oteckovia sa pozrieť na svoje šikovné deti, ako sa premenili na rozprávkové postavičky. Deti zahrali známe rozprávky: O repke, Popoluške, Červenej čiapočke, O medovníkovom domčeku a  O stratenej škôlke. Vystúpenia detí boli veľmi krásne, rodičia boli dojatí a ďakovali pani učiteľkám, za trpezlivosť a lásku pri nacvičovaní predstavení. 
 

"Hľadá sa rozprávkovo" - divadelné predstavenie

6.12.2019 sa v našej škôlke deti od rána tešili na príchod Mikuláša. Všetci sme sa stretli v 5. triede a čakali na zázračný zvonček. Deťom sa rozžiarili očká, keď sa začalo divadelné predstavenie: "Hľadá sa rozprávkovo". Teta poštárka hľadala zázračnú krajinu a pri tom jej pomáhala Červená čiapačka, tri prasiatka a malí trpaslíci. Všetci spievali a tancovali. Zrazu sa objavila Snehulienka, ktorá ich odviedla ku zajačikovi, ktorý si už čistil topánočky. Počul v diaľke zvoniť sane Mikuláša. A ten naozaj prišiel aj s anjelikom. Deti od radosti ani nedýchali. Mikuláš ich poprosil, aby mu zaspievali pesničky o zime. Všetky triedy vedeli veľa básničiek a piesní a tak Mikuláša s anjelikom potešili. Za odmenu im dobrý ujo Mikuláš rozdal balíčky plné dobrôt. Tety kuchárky deťom uvarili slávnostný  obed, s koláčikom. Už teraz sa všetci, veľkí aj malí tešíme, že o rok príde ujo Mikuláš zase medzi nás.
 

"Pani jeseň" - aktivita

Pani učiteľky z 2. triedy 14.11.2019 pripravili pre deti krásne dopoludnie. Pomáhali im aj staršie deti zo 6. triedy, ktoré hrali zvieratká. Tak sa deti dozvedeli, čo robia zvieratká a vtáčiky na jeseň, ako si pripravujú zásoby potravy na zimu. Deti sa s orechami zahrali na hudobníkov a naučili sa novú pieseň: "O javorovom lístku", na pesničku si aj všetci zatancovali. Bolo nám spolu dobre a veselo, deti svojou dobrou náladou privolali aj slniečko. Aj na vychádzke si pospevovali novú pesničku.
 

Divadelné predstavenie v škôlke

 "Kačky Rapotačky"

13.11.2019 zavítalo do našej škôlky divadlo: KROKUS. Deti sa veľmi tešili na divadielko, nevedeli sa dočkať, kedy uvidia peknú rozprávku. Kačky Rapotačky previedli deti čarovnou krajinou, v ktorej sa zoznámili so separovaním, zdravou výživou. Koko a Šanón im vysvetlili, že kačky odlietajú do teplých krajín a tam sa naučia pozdraviť v cudzích rečiach. Deti s novými kamarátmi si zatancovali a zaspievali narodeninovú pesničku. Už teraz sa deti tešia na kamarátov s novou rozprávku.
 

"Tvorivé učenie"

04.-11.11.2019 Deti zo 4., 3. a 1. triedy sa s tetou Silviou a svojimi rodičmi oboznámili s drotárstvom. Toto dávne remeslo má aj modernejšie uplatnenie. V dnešnej dobe si deti vyrobili 3D sochu podľa vlastnej fantázie. Svoj umelecký výtvor si mohli zobrať na pamiatku domov.
Staršie deti z 2.,5. a 6. triedy videli, ako sa upletie košík z prútia. Teta Silvia im ukázala postup a veru mali čo robiť aj rodičia. Tak ich zaujala výroba košíkov, že zabudli na okolitý svet. Odmenou im bol krásny, vlastnoručne vyrobený košík. Tvorivé učenie naše deti nielen obohacuje výrobou pekných predmetov, ale spája našu školu s rodičmi aj aktívne.
 

"Deň materských škôl"

04.11.2019 sa na našej škôlke rozveselil celý deň. Deti sa zišli vo vestibule, lebo bol upršaný novembrový deň. Vôbec to nikomu neprekážalo. Zapli sme si reprobedne, pani riaditeľka chytila mikrofón a začala pravá, nefalšovaná veselica. Deti tancovali, spievali a pani učiteľky s nimi. Za odmenu každé dieťa dostalo šarkana, aby si ho mohlo púšťať s mamkou a ockom.  V ten deň bol slávnostný obed s koláčikom. Deň materských škôl bol taký veselý, že si ho zopakujeme a keď vyjde slniečko, vypustíme ku oblohe balóny šťastia.
 

"Dentálna hygiena"

30.10.2019 ku deťom z 5. triedy znova zavítala návšteva z RÚVZ. Dnes sa rozprávali o pekných zúbkoch. Aké je dôležité si zúbky umývať a ako sa vyhýbať nezdravým jedlám. Deti mali dobré vedomosti a vedeli aj pomenovať názvy zúbkov. Takisto vedia, že keď budú školáci, narastú im druhé, ozajstné zúbky o ktoré sa musia dobre starať.
 

"Zdravá výživa"

29.10.2019 deti z 2. triedy privítali tetu z RÚVZ, ktorá im prišla porozprávať o správnom stravovaní. Deti sa aktívne zapájali, pretože veľmi dobre vedia, že ovocie a zelenina sú zdravé a tiež chutné. Tety kuchárky im pripravujú výborné zeleninové šaláty a na olovrant majú často rôzne ovocie. Deti vedeli aj odpovedať, prečo nám veľa sladkostí škodí. Na interaktívnej tabuli im teta ukázala aj neposlušného bacila, ktorého sa zbavíme, ak si budeme často umývať rúčky s mydlom.
 

Spolupráca so ZŠ Považská

28.10.2019 prváčikovia na ZŠ Považská vstúpili do života školy svojou prvou imatrikuláciou. Pozvali aj svojich mladších kamarátov,  prípravkárov z našej MŠ. Deti sa potešili a spolu so svojimi učiteľkami pripravili prváčikom darčeky. V Átrium klube ich žiaci privítali spevom a tancom. Prváčence im porozprávali, ako sa im v škole páči a čo sa nové naučili. Naše deti sa už do školy tešia, ale ešte sa musia naučiť všetko, čo budúci prvák by mal ovládať.
 

"BRICKLANDIA" - výstava lega

25.10.2019 sa naši budúci školáci vybrali do mesta. Cieľom ich vychádzky bolo pozrieť si výstavu lega, akú ešte nevideli. Keď vošli do Bricklandie, od úžasu ani nedýchali. Aj doma majú lego, ale také veľké stavebné diely ešte nevideli. Hrady, kolotoče, cesty, dopravné prostriedky vo vitrínach ich veľmi zaujali. Aby si deti mohli vyskúšať svoje konštruktívne znalosti, bolo im umožnené, aby aj oni si vyskladali pekné a zaujímavé námety z lega. Naspäť cestou do školy si nadšene rozprávali svoje zážitky.
 

"Úcta k starším" - aktivita

Dňa 18.10.2019 pripravili pani učiteľky z I. triedy aktivitu "Úcta k starším" pre všetky naše deti. Deti sa naučili, že pri ceste autobusom by sa mal brať ohľad na starších a chorých ľudí, ktorých by sme mali pustiť sadnúť.  Deťom pani učiteľky ukázali, že starším ľuďom môžeme pomáhať aj inak - pomôcť im s nákupom, prejsť cez cestu. Aby deťom bolo veselšie zaspievali si pesničky o babke a dedkovi. 
 

"Botanická záhrada"

Deti z 5. tredy sa vybrali dňa 17.10.2019 na výlet do botanickej záhrady. Rodičia im pripravili ruksačiky s občerstvením. Cesta im ubiehala rýchlo a veselo, bolo veľmi pekné počasie. Po príchode do botanickej záhrady sa deti nevedeli vynadívať. Toľko krásnych kvetov a stromov nikdy nevideli, pretože v našich parkoch také nerastú. Očká sa im naširoko otvorili, keď zbadali na strome rásť citróny. Deti si doteraz mysleli, že citróny sa len predávajú v obchode. Botanická záhrada je domovom nielen pre stromy a kvety, ale deti videli aj sliepočky a zajačiky. Všetci sa veľmi tešili, že o týchto pekných zážitkoch môžu porozprávať kamarátom v škôlke.
 

"Pečenie koláčika"

V triedach I.,II.,III.,IV. dňa 16.10.2019 deti spoločne s pani učiteľkami piekli koláč s ovocím, ktoré dozrieva na jeseň. Deti získali poznatky a vedomosti odkiaľ máme múku, mlieko, vajíčka a na akom strome rastú slivky. S pani učiteľkou sa pustili do prípravy koláča. Deti boli v tomto veľmi šikovné. Najväčšiu radosť im urobilo ochutnanie dobrého a sladkého koláčika.
 

"Návšteva starých rodičov v škôlke"

V rámci októbra - mesiaca úcty k starším deti z 5. a 6. triedy pripravili pekný program pre svojich starých rodičov, ktorí prišli do našej MŠ dňa 16.10.2019. Starí rodičia mali možnosť spoznať prostredie MŠ, ktorú navštevuje ich milované vnúčatko. Po programe si spoločne upiekli koláč a starí rodičia deťom prečítali rozprávku a zaspievali si. Pre všetkých prítomných to bolo krásne strávené dopoludnie v MŠ.
 

"Prvá pomoc"

Dňa 10.10.2019 prišiel k deťom zo 6. triedy hosť - pani z RÚVZ. Našim predškolákom priblížila význam prvej pomoci. Deti sa dozvedeli, čo treba robiť, keď si niekto zlomí ruku alebo nohu. Niekedy sa stane, že kamarátovi sa pustí krv z nosa a treba mu pomôcť. Deti boli veľmi vnímavé a mali veľa otázok. Čo robiť, keď niekoho uštipne včela, alebo ho bolí bruško. Na aktivite: "Prvá pomoc" sa všeko dozvedeli.
 
 

Exkurzia v Kosite

Dňa 25.09.2019 naše deti zo šiestej triedy navštívili Kosit - Centrum environmentálnej výchovy, ktorého hlavným cieľom je šíriť osvetu v oblasti životného prostredia. Deti získali poznatky v oblasti nakladania s odpadmi, pri ich tvorbe, spôsobe triedenia, predchádzaní ich vzniku a  možnosti spracovania. Pre deti to bola nová skúsenosť, ale aj veľká zábava. Veríme, že aj vďaka exkurzii naše deti prispejú k ochrane životného prostredia. Keďže sa exkurzia deťom zo šiestej triedy páčila, zopakujeme si ju aj v decembri, kedy Kosit navštívia aj deti z piatej triedy. 
 

Biela pastelka

Naša mateská škola sa zapojila aj tento rok do verejnej zbierky s názvom Biela pastelka, ktorá aj vďaka nám zlepší život tých, ktorí sa ocitli v neľahkej situácii. Našim ceľom je deťom priblížiť, že  sú aj medzi nami  ľudia, deti, ktoré sú so zrakovým postihnutím a že aj malá pomoc pre nich znamená veľa... Hlavným dňom verejnej zbierky bol 20.09.2019, ale celý rok treba robiť dobré skutky, niekedy stačí len milý úsmev a pekné slovo.
 

Festival  "Ulica  /ne/má  šancu"

Na festivale Ulica /ne/má šancu, ktorý organizovala mestská časť Západ na námestí pred OC - Galéria sa zúčastnili dňa 13.09.2019 v dopoludňajších hodinách aj naše deti zo šiestej triedy. Pre deti boli pripravené rôzne detské atrakcie, tvorivé dielne, náučné stanovištia. Naše šikovné deti sa zapojili aj do rôznych súťažných úloh. Na záver si spoločne zaspievali s doprovodom hudby v spievajúcom  autobuse /veterán/.
 

Školský rok 2018/2019

 

Naša úroda na školskom dvore

V tomto roku sa tešíme nielen z našich šikovných detí, ale aj z našej úrody. Najviac sa darilo červenej a bielej ríbezli a hneď za nimi aj egrešu. Už len chvíľku počkať kým dozrejú a môžeme ochutnávať.
 

Prehliadka historickej časti mesta

Naši prípravkári sa dňa 13.06.2019 vybrali na prehliadku historickej časti nášho mesta. Na Hlavnej ulici navštívili Dóm svätej Alžbety, zastavili sa pri spievajúcej fontáne, prechádzali okolo Štátneho divadla, Urbanovej veže. Pozreli si fontánu  s horoskopmi a Morový stĺp (Immaculata). Po prehliadke sa deti osviežili zmrzlinou a vrátili sa späť električkou.
 

"My sme malí športovci"

Dňa 12.06.2019 naše deti športovali na školsom dvore v rôznych disciplínach. Hádzali loptičky na terč a do koša, preliezali strachové vrece, behali cez prekážky, chodili s fúrikom no najväčšiu zábavu mali so skákania vo vreci. Za takýto športový výkon si každý zaslúžil medailu.
 

"O medovníkovom domčeku" 

Dňa 11.06.2019 si deti v našej MŠ pozreli divadelné predstavenie "O medovníkovom domčeku". Bolo to veľmi pekné predstavenie do ktorého boli zapájané aj deti, či už to bolo otázkami, pesničkami alebo tancom. Na záver deti dostali od učinkujúcich prekvapenie v podobe sladkých medovníkov a deti ich odmenili veľkým potleskom a úsmevom na tvári.
 

Návšteva  Botanickej záhrady

Naši prípravkári dňa 07.06.2019 navštívili Botanickú záhradu. Pozreli si niekoľko oddelení a to tropickú a subtropickú vegetáciu, oddelenie flóry ... V expozičnom sklenníku mali možnosť pozorovať motýle exotických trópov. Deťom sa návšteva veľmi páčila...
 

"Party Kids"

Dňa 06.06.2019 sme pokračovali v oslavách MDD. Na školskom dvore od rána deti tancovali na rôzne detské, ale i moderné pesničky. Po spoločnej zábave si deti užili výchovný koncert pána Stanislava Gala. Deti sa zoznámili s rôznymi ľudovými tradíciami a hudobnými nástrojmi ako je fujara, píšťala, gajdy.... Spoločne si zaspievali za doprovodu gitary rôzne pesničky, deti sa posilnili koláčikom a zábava v tanci  a speve pokračovala. Deti si tento deň poriadne užili a domov si niesli balíčky plné sadkostí.
 

"Rozlúčka prípravkárov"

Prešiel rok a nadišiel čas rozlúčky prípravkárov, ktorí o chvíľu budú prechádzať po prvý raz bránami škôl. Naši prípravkári sa lúčili dňa 05.06.2019 so všetkými deťmi  a personálom MŠ, pre ktorých si pripravili krásny program. Všetkým zamestnancom sa poďakovali nielen básničkami a pesničkami, ale aj kvietkom. Aj prípravkári si niesli domov darčeky - fotoknihu a medailu, ktorou ich dekoroval zástupca starostu mestskej časti Košice - Západ. Na záver si deti pochutnali na torte, ktorú im upiekli naše tety kuchárky. Rozlúčka s budúcimi školákmi bola veľmi pekná a padla aj nejedna slzička... Budúcim našim školákom prajeme veľa úspechov v škole. 
 

Návšteva "K I N A" 

Dňa 04.06.2019 pri príležitosti MDD naša MŠ navštívila kino v OC - Galéria. Deti si v kine pozreli rozprávku "Mravčekovia". Najmä pre mladšie deti návšteva kina bola novým, silným a pekným zážitkom.  Určite na budúci rok návštevu kina zopakujeme...
 

"Ušká plné príbehov"

Aj tento rok sa naša MŠ škola zapojila do projektu "Ušká plné príbehov". Dňa 31.05.2019 sme privítali  krátkym programom dvoch hostí, ktorí deťom čítali rozprávku. Cieľom tohto projektu bol rozvoj predčitateľskej gramotnosti a zážitkového učenia. Na záver si spoločne zaspievali, či nakreslili obrázok. Okrem zážitku naša MŠ dostala aj od každého hosťa darček - knižku.
 

"Športová olympiáda" materských škôl v MČ Košice - Západ

Naša MŠ v zastúpení detí sa zúčastnila dňa 28.05.2019 na "Športovej olympiáde" v ZŠ Kežmarskej. Cieľom podujatia bolo priblížiť atmosféru súťaže olympijských hier. Deti súťažili v niekoľkých disciplínach a to: beh, beh cez prekážky, hod do daľky, skok do diaľky z miesta. Deti si odniesli nielen príemný zážitok, ale aj odmenu. 
 

"Motýlia záhrada"

V mesiaci máj od 07. - 27.05. 2019 mali možnosť všetky deti na každej triede pozorovať úžasnú premenu Babôčky Bodliakovej. Deti sledovali vývoj motýľa od húsenice, cez kuklu až po vyliahnutie prekrásneho motýľa.  Vďaka motýlej záhrady sme mali možnosť deťom ukázať fascinujúci svet prírody zblízka.
 

Vystúpenie detí pri OC - Galéria 

V piatok 17.05.2019 deti z našej MŠ vystupovali so svojím programom pred OC - Galéria na festivale Dni Terasy 2019. 
 

"Sokoliar" - aktivita

Dňa 17.05.2019 k nám zavítal "Sokoliar". Deti mali možnosť vidieť rôzne druhy dravých vtákov. Priamim pozorovaním a rozprávaním získavali o nich nové poznatky. Mali možnosť si ich nielen pohladkať ale i podržať na ruke. 
 

"Naša planéta" - aktivita

V dopoludňajších hodinách dňa 16.05.2019 sa naše deti hravou formou dozvedeli súvislosti medzi svojím konaním a životným prostredím. Deti si v aktivite posilňovali pocit zodpovednosti voči prírode. 
 

"Kvapka Krvi Terasy"

Dňa 16.05.2019 sa naše deti postarali o príjemnú atmosféru so svojím programom pri darovaní navzácnejšej tekutiny v Átrium klube na podujatí Kvapka Krvi Terasy. 
 

"Deň matiek"

Dňa 09.05.2019 sme v našej MŠ v poobedných hodinách oslávili sviatok "Deň matiek". Keďže nám v tento deň počasie neprialo akcia sa konala vo vnútorných priestoroch MŠ. Najrv vystúpili deti s programom pre mamičky po ktorom mamičkám z lásky darovali srdiečko. Následne program pokračoval ďalej  s Usmievankou na tému rodina. Na záver Usmievanka urobila diskotéku, kde sa zabávalo, tancovalo, rozdávali sa cukríky a balóny...
 

"Rodina" - aktivita

 
Dňa 07.05.2019  dopoludňajšia aktivita s názvom "Rodina"  deťom priblížila a poukázala peknými básničkami, pesničkami a divadielkom o rodine na to, že rodina je pre každého veľmi dôležitá, nenahraditeľná  a je základom šťastia pre každého z nás. 
 

"Veselý chodník"

 
Naša materská škola sa aj tento rok zúčastnila dňa 03.05.2019 akcie s názvom "Veselý chodník", ktorý je súčasťou osláv Dňa mesta Košice. Naše deti na Hlavnej ulici svojimi kresbami kriedou skrášlili oslavujúce mesto. Tento rok kreslili na tému "Pohľadnica z Košíc". 
 

Mláďatká - aktivita

 
V pondelok dňa 29.04.2019 sa všetky deti z MŠ stretli v 2. tiede na aktivite s názvom "Mláďatká". Deti poznávali rodinky zvierat, ktoré následne napodobňovali zvukom. Počítali vajíčka, ktoré zniesla sliepočka a kuriatka, ktoré sa z nich vyliahli. Zaspievali spoločne pesničku Na dvore. Pozreli si a upevnili poznatky vo videu na interaktívnej tabuli. 
 

Spracovanie materiálov - recyklácia

 
Dňa 24.04.2019 deti v 6. triede spracovávali materiály - recyklovali. Najprv sa oboznámili  čo je recyklácia. Spoločne si  vyrábali papier  zo starých novín. Pozreli si ako využiť staré slamky prežehlením horúcou žehličkou a  následne ich ďalšieho využitia. Deti potom v skupinách samostatne  recyklovali: Vytvárali strom pomocou otláčania  hubiek, pet fľiaš a vatových špiliek. Ďalšia skupina vytvárala náhrdelník z nastrihaných slamiek. Posledná skupina z vrchnákov z pet fliaš vytvárali slová. Za odmenu deti skákali na trampolíne.
 

Ekosystém v odlišnom podnebí

 
Dňa 24.04.2019 sa deti v 1. triede venovali porovnávaniu dvoch odlišných podnebí - les a púšť nielen pozeraním krátkych videí a obrázkov, ale i zážitkovým učením, kde si deti vyskúšali chodiť po pripravených chodníkoch. V lese chodili po  tráve, machu, drievkách, šiškách  a po kamiekoch. Na púšti si vyskúšali chodiť  po piesku a vode čo sa im veľmi páčilo. Získané poznatky využili v prácach, ktoré po aktivite deti vytvárali. Maľovali kamene - oázu, potôčik, so šišiek vyrábali stromy, palmu a strom vytvárali obmotávaním  vlny, vytvárali púšť a les lepením kožušiny, trávy, piesku a dokresľovaním. Na záver si zahrali hru "Les a púšť" a posilnili sa sušenými jablkami.
 

"Deň narcisov"

 
Ako každý rok aj tento rok sa naša materská škola zapojila do "Dňa narcisov". Vo štvrok 11.04.2019 sme si pripnutím narcisu vyjadrili spolupatričnosť s onkologickými pacientmi. Všetkým rodičom, ktorí prispeli "Ď A K U J E M E".
 

"Zdravý životný štýl" - aktivita

 
V utorok dňa 09.04.2019 sa všetky deti stretli na aktivite s názvom "Zdravý životný štýl". Deti poznávali a pomenovali potraviny, ktoré sú zdravé pre človeka, ale i tie ktoré máme všetci najradšej :-) (sladkosti), ale tie nám veľmi škodia. A keďže škodia aj zúbkam, deti ich poriane vyčistili. A aby sme boli ešte  zdravší  tak sme si na  záver  spoločne zacvičili.
 

"Priletel k nám motýlik" - aktivita 

 
Dňa 05.04.2019 si naša pani učiteľka pripravila pre všetky deti veľmi peknú ativitu s názvom "Priltel k nám motýlik". V tejto aktivite deti získali vedomosti o všetkých štádiách vývinu motýľa. Deti popritom poznávali a pomenovávali farby a počítali. Na záver im motýlik zaspieval a zatancoval. 
 

MIMI farma

 
Dňa 03.04.2019 do našej materskej školy zavítala MIMI farma. Deti získali veľa zaujímavých informácii o včelách medonosných, ktoré pozorovali v prenosnom úli. Ochutnali med, ktorý deťom veľmi chutil a zo včelieho vosku si vyrobili sviečku, ktorú si každé dieťa zobralo domov. Po včielkach nás už na školskom dvore čakali zvieratká, ktoré si deti mohli pohladkať. Najviac sa im páčili zajačiky, ale tešili sa aj z prepeličiek a kuriatok. 
 

Dramatizácia rozprávky a tvorivé dielne

 
V popoludňajších hodinách dňa 26.03.2019 všetky deti vystupovali na svojej triede s dramatizáciou rozprávky pre svojich rodičov. Po vystúpení si spoločne vyrábali a tvorili rôzne záložky do knihy. Takýmto príjemným popoludním v našej materskej škole sme potešili nielen deti, ale najmä rodičov.
 

Vystúpenie detí 

 
Dňa 21.03.2019 naše deti vystupovali v Átrium klube  pre Úniu nevidiacich a slabozrakých. Všetkých v sále potešili veľmi pekným ľudovým pásmom za ktoré si vyslúžili veľkú pochvalu a potlesk.
 

Depistážne psychologické vyšetrenie školskej spôsobilosti

 
Dňa 19.03.2019 sa v našej materskej škole konalo depistážne psychologické vyšetrenie školskej spôsobilosti v spolupráci s CPPPaP. Cieľom vyštrenia bolo zmapovať aktuálnu úroveň kognitívnych schopností a zručností, ktoré sú dôležité pre vstup do školy a predísť možným ťažkostiam a neúspechom v škole. O výsledku bol zákonný zástupca informovaný v osobnom rozhovore so zamestnancom CPPPaP.
 

"Maľovanie na sklo" - tvorivé dielne

 
Tvorivé dielne pokračovali aj v 5. a 6. triede, kde si v dňoch 13.-14. 03.2019 spoločne vytvárali obrázky maľovaním na sklo. Táto technika bola zaujímavá nielen pre deti. Spoločnými rukami dieťa - rodič vznikali krásne práce, ktoré si odniesli domov.
 

"Príchod jari" - divadelné predstavenie

 
Naše šikovné pani učiteľky si pre naše deti pripravili divadelné predstavenie s názvom "Príchod jari", ktoré deťom zahrali dňa 11.03.2019. Divadlo bolo o zvieratkách, ktoré si po zime museli najprv pekne poupratovať, aby si mohli zasadiť svoje obľúbené maškrty. Sliepočka si zasadila slnečnicu, zajko mrkvičku, prasiatka zemiaky a psíček svoju kostičku. Zvieratká sa vzorne starali, polievali a tešili sa na svoju úrodu. Keď im vyrástla, všetky zvieratká mali veľkú radosť okrem psíka... Aj naše deti vedeli, že kostička v zemi nenarastie a potešili psíka aspoň tým, že oni mu nejaké kostičky prinesú.
 

"Rozprávanie o knihách" - aktivita

 
Dňa 08.03.2019 sa konala aktivita na tému Marec mesiac kníh. Deti mali možnosť rozprávať o knihách, o tom kto píše knihy a kto do nich kreslí obrázky. Deťom bola predstavená kniha s názvom "Calvin nevie lietať". Hlavného hrdinu - vtáčika Calvina pani učiteľka pripla na magnetickú tabuľu. Deti k nemu pridávali jeho súrodencov a ich objavy - trávu, blato... Ukazovali ako vtáčiky lietajú a chceli naučiť lietať aj Calvina, keď zrazu prišla búrka. Pani učiteľka nad deťmi rozprestrela igelit, ktorý sa hýbal a vydával zvuky, čo sa deťom veľmi páčilo. Keď skončila búrka rozlúčili sa s Calvinom a popriali mu šťastný let.
 

Spolupráca so Základnou školou

Dňa 07.03.2019 naši prípravkári navštívili ZŠ na vyučovaní. Na hodine matematiky zapájala pani učiteľka aj naše deti, ktoré počítali od 1 do 10, spoločne sa zahrali Domino v ktorom nielen spočítavali, ale aj odpočítavali bodky. Na hodine čítania si vypočuli rozprávku, po ktorej pani učiteľka viedla s deťmi rozhovor. Naše deti si potom skúšali písať svoje meno na tabuľu a pomenovávali začiatočné písmeno. Našim deťom sa v škole veľmi páčilo, veď o chvíľu budú aj z nich prváci.
 

"Drotárstvo" - tvorivé dielne

 
Dňa 05. - 12.03.2019 sa v poobedných hodinách konali na triedach 1,2,3 a 4 tvorivé dielne s rodičmi - "Drotárstvo". Deti s pomocou rodičov si vyzdobili korálkami a tenkým drôtikom  vtáčika vyrobeného z drôtu. Táto práca si vyžadovala najmä trpezlivosť a sústredenosť čo sa neskôr ukázalo na hotových a krásne vyzdobených  vtáčikoch. Všetky deti si hrdo niesli svojich ručne vyrobených vtáčikov domov...
 

Sférické kino

 
Dňa 15.02.2019 prišlo do našej materskej školy "Sférické kino". Mladšie deti si vo sférickom kine pozreli rozprávku o zviertkách,  v ktorej sa dozvedeli a získali nové a zaujímavé poznatky  o zatmení slnka a hviezdnej sústave. Staršie deti sa pomocou rozprávky dostali do krajiny večného snehu a ľadu, v ktorej sa skvelo pozorujú hviezdy a planéty...
 

K A R N E V A L

 
Dňa 13.02.2019 sa po celý deň v našej materskej škole niesla hudba a veselá nálada. Všetky deti, ale aj pani učiteľky dnes prišli v maskách. Mali sme tu princezné, čarodejnice, nechýbali rôzne zvieratká, ale i iné rozprávkové bytosti. Deti sa celý deň zabávali, tancovali, spievali, hrali rôzne hry... Karneval nám spestrili  naše pani kuchárky, ktoré nám pripravili výborné šišky. Posilnený sme v zábave pokračovali...
 

Skríningové meranie očí

 
Prostredníctvom programu Zdravé oči už v škôlke nám Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska prišli dňa 05.02.2019 vyšetriť zrakové parametre u detí. Skríningové meranie binokulárnym autorefraktometrom Plusoptix realizovali zrakoví terapeuti. Toto meranie dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku. Každé dieťa po vyšetrení dostalo potvrdenie o meraní a záver, či je u dieťaťa odporúčané komplexné vyšetrenie u detského očného lekára. 
 

"Moja najkrajšia rozprávka"

 
Dňa 31.01.2019 sa naša materská škola premenila na divadlo. Každá trieda si pripravila dramatizáciu rozprávky, ktorú predviedla pred osatnými deťmi. Videli sme rozprávku "Ťahal dedko repku; Domček, domček, kto v tebe býva; Ako išlo vajce na vandrovku; Stratený bocian... Deti mali nielen zážitok, ale aj veľkú radosť nielen z  pozerania ale aj zo svojich hereckých úloh.
 

"Pomáhame vtáčikom v zime"

 
Dňa 30.01.2019 deti na každej triede pripravovali vtáčikom potravu. Pozorovali topenie masla, do ktorého potom primiešali rôzne semienka a touto zmesou naplnili umelohmotné poháriky a pozorovali tuhnutie. Keď zmes stuhla deti vlastnoručne urobené krmivo zobrali von a zavesili na stromy na školskom dvore. Pozorovali vtáčikov ako postupne prilietávali ku krmivu. Deti mali z toho veľkú radosť, že pomáhajú vtáčikom.
 

"Pomoc zvieratkám v zime" - aktivita

 
Dňa 29.01.2019 sa konala v našej MŠ v dopoludňajších hodinách aktivita pre všetky deti s názvom "Pomoc zvieratkám v zime". Hneď na začiatku prišiel k deťom snehuliak, ktorého privítali s veľkou radosťou a nadšením. Po krátkom rozhovore o zime deti sluchom poznávali spev vtákov....Prileteli k nám  vrabce a sýkorky. Deti im zaspievali pesničku "Čížiček..."  a vtáčiky nakŕmili. Deti sa dozvedeli aj to, že aj zvieratkám v lese sa v zime pomáha a spolu sme si zatancovali na peničku "Zajačik". Nakoniec sme sa so snehuliačikom rozlúčili, pretože sa nám už začal  v triede trošku topiť...
 

"Vianočné sviatky" - aktivita

 
Dňa 10.12. 2018 si pani učiteľka z 5. triedy pripravila aktivitu pre všetky deti s názvom "Vianočné sviatky". Touto aktivitou deťom hravou formou priblížila blížiace sa vianočné sviatky. Deti  zapájala do aktivity rôznymi otázkami, vyhľadávaním obrázkov, ale aj spevom a básničkami. 
 

Vianočné vystúpenie detí a tvorivé dielne 

 
Dňa 06.12.2018 o 16:00 hod. sme privítali v našej MŠ  všetkých rodičov na triedach. Každá trieda mala pripravený program  a deti sa už nevedeli dočkať kedy ho odvystupujú pred svojimi rodičmi. Po vystúpení všetci prešli k stolom, kde mali pripravené maketky a rodičia spoločne s deťmi  mohli začať vyrábať a tvoriť. Na triedach si vyrábali Mikulášske čižmy, vianočné stromčeky... Deti si v tento deň niesli domov aj sladkú odmenu - Mikulášsky balíček.
 

Divadelné predstavenie - "Zvieratká v zime"

 
Dňa 06.12.2018 naše pani učiteľky zahrali deťom divadielko o malom medvedíkovi, ktorého rodičia nechali na chvíľku samého doma. Medvedík sa chcel hrať a tak si hľadal vonku kamarátov a postupne sa zoznamoval aj so zimou. Bola to veľmi pekná rozprávka pre deti, ktorá bola plná hudby, tanca, ale aj poučenia.
 

Tešíme sa z nových hračiek, vystúpenie detí 

 
Dňa 05.12.2018 ráno po príchode detí do tried na nich čakalo pod vianočným stromčekom prekvapenie - nové hračky, ktoré si deti spoločne otvorili. Deti sa tešili novej magnetickej skladačke, mozaike, novým bábikam a chlapci novým autíčkam. To bolo radosti a plno hier ...
V tento deň aj naši prípravkári vystúpili s krásnym programom pre všetky deti z našej MŠ v krojoch a potešili nás a naladili na blížiace sa vianočné sviatky.
 

Mobilné planetárium

 
V dňoch 27.11. a 28.11.2018 do našej materskej školy zavítalo mobilné planetárium v ktorom sa deti formou rozprávky dozvedeli o striedaní ročných období, prečo sa na Zemi strieda deň s nocou a ako sa volajú fázy Mesiaca. Deti hravou a zábavnou formou nadobudli nové pre nich veľmi zaujímavé poznatky. Pri projekcii deti ležali, čím zážitok z projekcie si ečte viac umocnili.
 
 

 

Aktivita - Jeseň

 
Dňa 16.11.2018 našu materskú školu navštívil ježko. Deti pomohli ježkovi nazbierať zásoby na zimu, ktoré pomenovali a počítali. Zbierali listy a triedili ich podľa farieb. Zarecitovali si básničku o hruške, zaspievali pesničku o jabĺčku a na záver im ježko porozprával rozprávku. Deti aktivita zaujala, ale ich aj veľa naučila...
 
 

 

Vyrábali sme šarkanov a tekvičky

 
Dňa 12.11.2018 sa v  našej materskej škole od rána tvorilo, strihalo, lepilo, kreslilo, maľovalo... Deti využili svoju fantáziu a kreativitu a  pod ich šikovnými  rukami  vychádzali krásne práce v podobe tekvičiek a šarkanov. 
 

 

Tvorivé dielne - hrnčiarstvo a tkáčstvo

 
Začiatkom mesiaca november sa v každej triede postupne konali tvorivé dielne, ktoré sa niesli v téme tradičných remesiel. Deti sa najprv pomocou prezentácie oboznámili s remeslom, ktoré si napokon spoločne so svojimi rodičmi vyskúšali:
Hrnčiarstvo - si vyskúšali deti z II.,III. a IV. triedy a domov si odniesli veľmi pekné vyrobené "hrnčeky". 
Tkáčstvo - si vyskúšali deti z I.,V. a VI. triedy a domov si odniesli vlastnoručne tkaný "koberček".
 
 

 

Piekli sme si koláč z jesených plodov

 
Dňa 05.11.2018 si deti na každej triede upiekli koláč z jesenných plodov na ktorý sa od začiatku veľmi tešili. Počas jeho prípravy deti získavali nové vedomosti o výrobe niektorých surovín potrebných na prípravu koláča  a suroviny pomenovávali.  Deti  miešali  cesto a ukladali naň  ovocie (slivky, jablká). V tento deň celá materská škola rozvoniavala upečenými koláčmi, ktoré chutili všetkým deťom...
 
 

 

Bublinková show

 
Dňa 11.10.2018 prišiel do našej materskej školy Tomík so svojou bublinkovou show. Deti Tomíka privítali na školskom dvore, kde im Tomík na choduliach najprv zažongloval a potom predviedol krásne kreácie z mydlových bublín od miniatúrnych až po megabubliny. Bubliny ponúkali deťom priestor pre zážitkové učenie, podporovali hravosť a fantáziu. Množstvo malých a veľkých bublín vyčarovalo každému dieťaťu úsmev na tvári. Po bublinkovej show na školskom dvore  sa deti presunuli do triedy, kde Tomík pokračoval vo svojej show a každé dieťa zalial do veľkej bubliny. Na záver vyrobil pre každé dieťa darček z balóna - kvietok, srdiečko, zvieratká ... To bol naozaj krásny deň plný prekvapení a zážitkov.
 
 
 

 

Turistická vychádzka so športovým zameraním

 
Dňa 25.09.2018 sa naša celá materská škola vybrala na turistickú vychádzku do okolia sídliska. Počas vychádzky deti pozorovali zmeny v  prírode. Súčasťou turistickej vychádzky boli športové hry. Deti súťažili v rôznych disciplínach ako napr. beh pomedzi prírodné prekážky, slalom pomedzi kužele a pod. Všetky deti boli v ten deň víťazi a za odmenu sa posilnili keksíkom a džúsikom. Šťastní, ale aj trošku unavení sme sa vrátili späť do našej materskej školy.

Európsky deň mobility 

 

Dňa 21.09.2018 sa deti z V. triedy zúčastnili "Výstavy alternatívnych dopravných prostriedkov" pri OC - Galéria, ktorá sa konala v rámci Európskeho týždňa mobility. Deti mali možnosť vidieť elektromobily, elektrobicykle, segway, elektrokolobežky, bikesharing, šliapacie káry, tall bike, E - koliesko. Súčasťou výstavy boli tvorivé dielne, kde si naše šikovné deti vyrobili náramky, vyfarbovali obrázky, ktoré lepili na kartičky a na záver si zaskákali v skákacom hrade.

 

Zapojenie sa do verejnej zbierky: "Biela pastelka"

 
Dňa 21.09.2018 sa konala verejná zbierka Biela pastelka po celom Slovensku na podporu nevidiacich ľudí. Do tejto zbierky sa zapojila aj naša materská škola. Veríme, že aj my sme týmto prispeli na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. 

Kontakt

Materská škola - Zuzkin park 2

zuzkinparkms2@gmail.com

Zuzkin park 2
Košice
040 11
ICO 35559438
DIC 202 179 4676

055/6431327 - MS
055/6436183 - SJ

Vyhľadávanie

Vytvorila Michala Hvizdošová